Upad u zgradu RTS Foto: FoNet/Aleksandar Lavajković
On je ocenio da upad u zgradu Radiotelevizije Srbije, uprkos tome što je ilegalan, pokazuje stepen javnog nezadovoljstva.
Vajt je FoNetu rekao da je sve više političkog mešanja u rad medija i lažnih informacija, što otežava učešće građana u demokratskom procesu. Građani postaju ljuti i zabrinuti.
To pokazuje i upad u zgradu RTS u Beogradu. Naravno da je to ilegalan potez koji ne može da se opravda, ali on pokazuje stepen nezadovoljstva u javnosti, uveren je Vajt. Uoči početka sastanka novinara i urednika medija iz regiona, Vajt je istakao da će se razgovarati o tome šta mediji mogu da urade da povrate poverenje javnosti.
Prioritet je da radimo u skladu sa profesionalnim standardima i da građanima pružimo informacije, ali je potrebno i da se odupremo političkom uticaju, smatra Vajt.
On je ukazao da političari u mnogim zemljama na Balkanu koriste medije za širenje propagande ocenjujući da je to potpuno neprihvatljivo.
Potrebni su novi mehanizmi za finansijsku podršku medijima, ne možemo se osloniti na političare i oligarhe, uveren je Vajt i dodao da javni novac ne bi trebalo da se koristi za propagandu.
Vajt je predložio i da mediji na Balkanu, koji rade u skladu sa profesionalnim standardima, treba da se povežu u mrežu za etičko i profesionalno novinarstvo. To je struktura koju pokušavamo da izgradimo, zaključio je Vajt