U odgovoru koji je potpisalo sedam novinarskih i medijskih udruženja i asocijacija navodi se da je stav ovih organizacija poznat, kao i da je Radna grupa za izradu Nacrta medijske strategija rešenja već integrisala u tekst koji je Ani Brnabić poslat krajem prošle godine. „Mnoge zamerke koje smo uputili na promenjeni dokument, poput rada Regulatornog tela za elektronske medije, javnih medijskih servisa i medija nacionalnih manjina, nalaze se i u preporukama Evropske unije i drugih međunarodnih organizacija“, stoji u odgovoru.
Ove organizacije ističu da nema svrhe „komentarisati dokument koji je greškom poslat Evropskoj komisiji, pa potom i dokument koji će biti revidiran posle mišljenja komisije“ i predlažu da se sačeka mišljenje Evropske komisije, a potom usaglasi dalji način rada na Medijskoj strategiji.
„Molimo da nas obavestite ko će pripremiti finalni dokument Strategije, integrisati komentare EK i ministarstava, ispraviti nastale greške, ko će i u kom periodu pripremiti Akcioni plan kojim se utvrđuju rokovi i sredstva za sprovođenje Strategije, da li će Radna grupa moći da se izjasni o komentarima i sugestijama pre nego što Nacrt strategije usvoji Vlada Srbije“, navode organizacije u odgovoru premijerki.
Odgovor premijerki uputili su Asocijacija medija – ASMEDI, Asocijacija nezavisnih elektronskih medija – ANEM, Asocijacija onlajn medija – AOM, Asocijacija lokalnih nezavisnih medija – Lokal pres, Nezavisno društvo novinara Vojvodine – NDNV, Nezavisno udruženje novinara Srbije – NUNS i Udruženje novinara Srbije – UNS.
<!—->
Beograd,1. avgust 2019.
Asocijacija medija – ASMEDI
Asocijacija nezavisnih emitera – ANEM
Asocijacija onlajn medija – AOM
Asocijacija nezavisnih lokalnih medija
Lokal pres
Nezavisno društvo novinara Vojvodine
Nezavisno udruženje novinara Srbije
Udruženje novinara Srbije