Odluka o RTV frekvencijama saopštena novinskim oglasom

Obrazloženje će biti dostupno javnosti u zakonskom roku od osam dana, najavio je za Danas Vladimir Cvetković, član Saveta RRA. On je objasnio da se poštuje zakonski rok, kao i da je reč o četrdesetak stranica dugom obrazloženju koje ne može biti brzo napisano. Cvetković je to uporedio i sa obrazloženjem sudske presude, koja se piše i po mesec dana nakon odluke suda. Podsećamo da je prilikom objavljivanja (krajem aprila) raspodele nacionalnih TV frekvencija, u delu javnosti osporeno ponašanje RRA da se prvo objave pobednici na konkursu, a zatim to naknadno obrazlaže. Inače, dodelu beogradskih frekvencija članovi Saveta RRA najavljivali su za kraj maja i početak juna.


U RRA su nam rekli da sem oglasa, u Politici neće medijima davati šire informacije o ishodu konkursa, a te informacije nisu postavljene ni na zvanični sajt Agencije.Da je stvar međutim od javnog značaja i da se ne može tretirati poput konkrsa za recimo upražnjeno radno mesto magacionera u Agenciji, svedoči i to što je list Politika na naslovnoj strani preneo tekst iz oglasa RRA kao vest. Zbog ovakvog stava RRA moguće su greške u podacima o vlasničkoj strukturi RTV stanica, pošto ih nije bilo moguće proveriti.
Dakle, dozvole za emitovanje televizijskog dobile su stanice Art, Enter, SOS kanal, Metropolis, Plus i Studio B, odnosno šest od devet prijavljenih. Dozvole nisu dobili Palma, Most, čiji je vlasnik visoki funkcioner SPS Dušan Bajatović, kao i Košava koja je ranije dobila nacionalnu frekvenciju.
Art je najstarija komercijalne TV stanice koja emituje u Beogradu, od 1993. godine. Vlasnici su Petar Kojić, Andrija Pojić i Milan Atanasković. Najavljeno je da Art neće odustati od kulturnih sadržaja. Vlasnik Entera je istoimeno preduzeće u stopostotnom vlasništvu Olivere Sakić. Ova firma otkupila je tehniku bivšeg kanala YU info za 74.930 evra, i najavila da će nova stanica zadržati prostor YU infa u zgradi SIV.
SOS kanal pripada Dragiši Kovačeviću, bivšem novinaru Studija B i bavi se sportskim sadržajima. Plus je u svojini kompanije Interspid čiji je jedini vlasnik Petar Komjenović. Interspid je dobio nacionalnu dozvolu za Radio Fokus, a kako je najavljeno, glavni urednik obe kuće biće Goran Kozić, bivši čelnik TV Politika. Predsednik UO Metropolisa je Mića Jovanović, rektor Megatrend univerziteta. Studio B je televizija čiji je osnivač gradski parlament ali koja ima obavezu da se privatizuje u narednoj godini.
Pravo da emituju radio program dobile su stanice: Beta plus, Nostalgija, Naksi radio, Radio MFM, MIP radio, Radio Pink, Radio Studio B, Radio Tri, Sport FM, TDI radio, Top FM, Siti radio, Radio Pingvin i Radio Novosti, odnosno 14 od 46 prijavljenih.
Beta Plus pokreće novinska agencija Beta, koja je u vlasništvu Radomira Diklića, Ljubice Marković i Dragana Janjića. U Beta Plus učestvuje i Međunarodni francuski radio (RFI). Vlasnik Nostalgije Radenko Milić, naveo je da se ova stanica, jedna u nizu istoimenih, koje emituju program širom sveta s više od milijardu slušalaca, finansira iz prihoda njegovih firmi iz Pariza i Kipra. Vlasnici Naksi radija su Goran Kovačević i Maja Raković. Za Radio MFM nismo našli podatke o vlasništvu, osim da je reč o eksperimentalnoj stanici koja emituje program od aprila.
MIP radio je povezan sa klubom Partizan i njegov predstavnik je Žarko Zečević. Zanimljiv je i po tome što probio je je i rok za plaćanje depozita za učešće na konkursu. Vlasnik Radija Pink je televizijski magnat Željko Mitrović, ali se on povezuje i sa vlasništvom Radio Pingvina. Formalni vlasnik Pingvina je Branislav Stojanović, koji se bavi muzičkim izdavaštvom i direktor je Siti rekordsa i Cento scene. Vlasnik Sport FM je Zvonimir Šimunec. TDI radio je vlasništvo Miloša Krdžića, a bezuspešno je konkurisao i za nacionalnu dozvolu. Urednik programa Top FM je Zoran Modli, a vlasnik Saša Krstić.
Stopstotni vlasnik radija Siti je Vladimir Terzić. Osnivač Radija Tri je Trident medija grup koja je u domaćem vlasništvu 75 odsto, dok je u 25 odsto strani kapital. Vlasnik Milorad Ignjatović, tvrdi da je to je zato što se njegove i firme sina Uroša vode i u Americi. Radio Novosti je deoničarsko društvo koje su osnovali zaposleni u istoimenom radiju, pri čemu Kompanija Novosti ima samo pet odsto udela. Tri kanala Studija B integrišu se u jedan i takođe važi pravilo za privatizaciju elektronskih medija kao i za televiziju.


J. Lukač

Tagovi

Povezani tekstovi