Beograd-Predsednik Srbije Boris Tadić odbio je da potpiše izmene i dopune Zakona o radiodifuziji, koje je pre nedelju dana usvojila Narodna skupština i vratio ih juče poslanicima na ponovno – glasanje. Ovo je siže poslednje „epizode“ u onome što već sada počinje da liči na telenovelu o radu Republičke radiodifuzne agencije, starim potezima i novim ovlašćenjima koje je RRA dobila usvojenim izmenama.
U obrazloženju svoje odluke, predsednik Republike navodi da bi ovim izmenama i dopunama bila ozbiljno narušena nezavisnost rada RRA, jer je predviđeno da sglasnost na finansijski plan te agencije, umesto Skupštine Srbije daje Vlada. U saopštenju Pres službe predsednika navodi se još i da „on smatra i da bi bio narušen princip ravnopravnosti učesnika u postupku dodele frekvencija, jer je izmenama i dopunama predviđeno produžavanje roka za početak emitovanja i smanjena naknada emiterima radio programa“.
Navodi se i da je Ministarstvo kulture i informisanja obavestilo predsednika Srbije da se ni oni ne slažu sa ovakvim izmenama i dopunama, a u saopštenju se još ističe da je „donoseći ovakvu odluku predsednik Srbije otvorio mogućnost Narodnoj skupštini da preispita sporne izmene, kako bi država, građani i mediji dobili demokratski i evropski zakon“.
Inače, ovakvoj odluci predsednika Tadića prethodila su otvorena negodovanja strukovnih novinarskih udruženja UNS i NUNS, koji su se usprotivili prekrajanju Zakona o radiodifuziji. Protekle nedelje i zaposleni u BK Televiziji poslali su na adresu Predsedništva pismo u kojem apeluju na Tadića da ne potpiše usvojene izmene jer su one „pogubne za medijske slobode“. Ovo poslednje poslužilo je portparolu DSS Andreji Mladenoviću da, u izjavi za Tanjug, juče ustvrdi da ne potpisivanje ukaza „jasno pokazuje čiji uticaj stoji iza ovakve odluke i da se predsednik Tadić još jednom stavio u službu Bogoljuba Karića i njegovih interesa. Sve ono što je ranije dogovarano između njih u Skupštini Srbije, sada izlazi na videlo ovim činom predsednika Republike“, ocenio je portparol DSS.
Ali, među onima koji su u više navrata preporučivali da se sa izmenama propisa zastane i saslušaju predlozi svih zainteresovanih, bio je i OEBS. Šef misije OEBS u Srbiji Hans Ole Urstad u izjavi za „Novosti“ podseća da su oni još desetak dana pre „izrazili svoju zabrinutost u vezi sa izmenama zakona i tada najozbiljnije preporučili da se omogući dovoljno vremena za adekvatnu procenu amandmana, kako bi svi predlozi mogli da se uzmu u obzir“.
Predsednik Saveta Republičke radiodifuzne agencije Nenad Cekić i njegov zamenik Aleksandar Vasić juče „nisu bili dostupni“, a u RRA su nam kratko rekli: „Nema izjava“.