Председник Републике Борис Тадић није потписао, прошле седмице усвојене, промене и допуне Закона о радио-дифузији и вратио је текст скупштини на поновно изјашњавање. Као главни разлог за ускраћивање потписа наводи се бојазан да би новоуведене измене могле озбиљно да наруше независност рада Републичке радиодифузне агенције, као и принцип равноправности учесника у поступку поделе фреквенција.
Оваквим потезом председник државе је изашао у сусрет струковним новинарским удружењима, синдикатима који су тражили да се указ о проглашењу закона не потпише. Осим ових организација, и Министарство културе се успротивило начину на који се поменути закон мења.
Овај тајм-аут обезбеђује „предах” и за РРА, која бар до краја лета (док се Скупштина поново не састане) неће морати да се бави незахвалним послом гашења РТВ станица без
Допуне закона предвиђају да убудуће сагласност на финансијски план РРА даје влада (а не Скупштина као до сада). Тиме је, сматрају многи, више него упадљиво јачање утицаја извршне власти на рад Агенције која је замишљена као самостално регулаторно тело. Емитери који остану трајно или привремено без дозволе, према новинама у закону, морали би да прекину програм чим добију одлуку РРА или ће бити принудно искључени. Променама је предвиђено и да нови емитери, уместо у року од 60, програм морају да почну да емитују најкасније за 90 дана од добијања дозволе. Новина је и што би РРА убудуће издавала дозволе и за кабловско, односно сателитско емитовање програма без јавног конкурса, а на захтев емитера. Радио-станице убудуће би плаћале пет одсто (сада је 20 одсто) накнаде за емитовање програма у односу на цене коју плаћају ТВ емитери. Наравно, нису то једине промене, али су изазвале највеће полемике.
Нема рецепта за гашење
Да у постојећем закону нешто недостаје показало се када је био завршен овогодишњи конкурс за расподелу фреквенција. Да би се обезбедила места за добитнике лиценци из етра ваљало је уклонити емитере који су радили без дозвола. Наравно, питање је како то учинити, јер Закон о радио-дифузији не предвиђа прецизан механизам за уклањање „бесправно усељених” емитера. Немајући одговор на то питање и РРА је упадљиво одлагала да објави листу добитника београдских дозвола. Пре истека рока, др Ненад Цекић, председник Савета РРА, објаснио је да им је жеља да кад одлуку објаве иста може и да се спроведе.
– Морамо да нађемо механизам да онима који дозволе добију и гарантујемо да неће бити ометани и омогућимо им да емитују програм на фреквенцији за коју су одобрење добили а не на било којој другој. За станице које добију дозволу мора се ослободити место у етру. У Београду је тотални хаос, рецимо, све фреквенције за радио су попуњене. Уколико почнемо да доносимо одлуке које се не спроводе, цела прича о увођењу реда пада у воду.
Што се тиче станица којима су на конкурсу измакле београдске дозволе, имају времена да сачекају исход својих евентуалних приговора Савету РРА. Међутим, нису сви у таквој позицији. Докле ће остати у етру РТВ Политика, ТВ 5 из Ниша, телевизије Панонија, Мост, Станком, дакле станице које нису прошле на конкурсу за националне емитере. Тај конкурс је, по недавном објашњењу Слободана Ђорића, члана Савета, „закључен 22. маја када су одбијени приговори емитера који на конкурсу нису прошли”.
За неке станице додатна шанса
– То значи да неке станице које нису прошле на овом конкурсу раде дивље, али не све. Рецимо РТВ Политика, Станком и Дечја телевизија већ су морали да се угасе. Они нису учествовали на конкурсу за београдски регион, али, како је и тај конкурс завршен – не би више смели да емитују програм у Београду. Неки други емитери, као Панонија рецимо, имају могућност да учествују на следећим регионалним конкурсима и они не морају да се гасе – тврди Ђорић и објашњава.
– ТВ 5 из Ниша има право да емитује програм све док се не распише конкурс за тај регион. Али чак и ако ту изгубе, могу да емитују програм на смањеном подручју покривања и конкуришу за локалну дозволу. ТВ Панонија и Мост такође могу да учествују на будућем регионалном конкурсу у Војводини, а потом и на конкурсу за локално покривање у Новом Саду. Ако ове станице сада програм емитују у Београду онда су и они пирати.
Када је брзопотезно закон промењен у скупштини, била је мање-више јавна тајна да се само чека његово објављивање у „Службеном гласнику”, па да започне поступак чишћења етра. Најновији обрт одложио је тај план бар на неко време.
М.Петрић