Prvi put čujem da VAC nudi malim akcionarima Politike a.d. 200 evra po akciji, kako bi na taj način otkupio većinski udeo u Politici Nujspejpers i Magazins. Problem je što mali akcionari nemaju „u džepu“ akcije i još uvek nisu formalni vlasnici akcija. Da bi to postali, potrebno je da dobiju potvrde o vlasništvu, sa kojima mogu da se obrate brokerima i da trguju akcijama. Trenutno se dokumentacija o vlasničkim transformacijama u ovoj medijskoj kući nalazi u Centralnom registru na proveri, pa otkup akcija u ovom trenutku ne bi bio zakonit postupak. Kad se završi provera i upis vlasništva u Centralni registar, očekujemo da generalni direktor Politike potpiše prospekt, jer je to preduslov za pojavljivanje akcija malih akcionara na berzi – izjavio je za Danas Žarko Rakić, predsednik Izvršnog odbora Udruženja akcionara Politika a.d., komentarišući spekulacije da je nemački VAC ponudio akcionarima Politike 200 evra po akciji.
Komentarišući priče o vrednosti akcija Politike a.d. Rakić podseća na činjenicu da je Skupština akcionara krajem prošle godine utvrdila da je nominalna vrednost jedne akcije 600 dinara. On, međutim, podseća da će pravu vrednost odrediti trgovanje na berzi.U Politici ima oko 6.300 malih akcionara, a broj akcija koje su podeljene u više navrata premašuje 25 hiljada. „Prema ranijim procenama oko 33,7 odsto vrednosti kapitala Politike a.d. u posedu je malih akcionara, ali se vremenom njihov udeo smanjivao. Na drugoj strani povećavan je udeo državnog kapitala, tako što je Komercijalna banka izmirila dugovanja Politike, a u zamenu je dobila na korišćenje u narednih 99 godina zgradu Politike u Makedonskoj ulici“, podseća Rakić.
– Treba podsetiti da je Ministarstvo privrede tek 2003. godine verifikovalo strukturu kapitala Politike a.d. Reč je o vlasničkoj strukturi koja je uspostavljena 1998. godine, dok se verifikacija kasnijih promena nastalih naknadnim podelama i prodajom akcija tek očekuje, tvrdi Rakić. On dodaje da je u ovoj firmi obavljeno nekoliko emisija akcija sa različitim nominalnim vrednostima. U prvom krugu akcije su otkupljivane po ceni od oko 100 maraka, u sledećem krugu su deljene besplatne akcije zaposlenima ( prema godinama radnog staža), a u jednoj od podela zaposleni su kupovali akcije po 600 dinara.