Kako se meri pristrasnost emitera

Zakonske obaveze RRA da prati izveštavanje elektronskih medija postoje tokom izborne kampanje i RRA će ih ispuniti kada izbori budu raspisani.
Nezavisno društvo novinara Vojvodine zatražilo je od RRA prekjuče da opomene ili kazni javne servise Srbije i Vojvodine zbog kršenja Zakona o radiodifuziji. Ovo udruženje je u saopštenju navelo da RTS i RTV tokom referendumske kampanje emituju „gotovo isključivo izjave, intervjue i specijalne emisije sa učesnicima koji građane nagovaraju da glasaju za novi ustav Srbije“.


Nezavisno društvo novinara Vojvodine smatra da republička radiodifuzna agencija na najgrublji način krši članove 78. i 79. Zakona o radiodifuziji u kojima se definiše obaveza javnih servisa da izveštavaju nepristrasno i objektivno. „Pošto je više nego evidentno da u Srbiji žive građani i deluju nevladine organizacije i političke partije koje su ili za bojkot referenduma, ili za glasanje protiv ustava Srbije, jasno je da je njihovo pravo na nepristrasno i objektivno informisanje drastično ugroženo“, navelo je NDNV.
Agencija je upozorena da će, ako ne deluje u skladu sa zakonom, poneti deo odgovornosti za njegovo kršenje, ali i za „sudbinu koja neminovno očekuje javne servise građansku neposlušnost i odbijanje plaćanja pretplate“.
Profesor komunikologije Miroljub Radojković, na pitanje koliki prostor treba javni servisi RTS i RTV da obezbede antitustavnoj opciji, budući da ona ima samo nekolicinu poslanika u parlamentu, kaže da odgovor treba potražiti u profesionalnosti, a ne u propisima.
– Na ovo pitanje ne postoji dobar odgovor i teško je reći koliki bi to deo vremena bio koji bi trebalo da pripadne onima koji nemaju poslanike. Jer, mogao bi u tom slučaju svako da se javi i da traži vreme na televiziji da nešto saopšti. Problem je što niko dosad nije predvideo mogućnost da se vodi politička propaganda u kojoj se stranke ne obraćaju građanima kao biračima, već kao subjektima koji konstituišu državnu zajednicu. Nije reč o klasičnoj izbornoj kampanji, građani ne biraju stranke, oni sami plaćaju pozive „sebi“ da izađu na glasanje, kao poreski obveznici, pošto se referendum finansira iz budžeta. Ali, svakako da u informativnim programima treba da se čuju drugačija mišljenja. Trebalo bi poštovati pravilo demokratije o poštovanju prava na drugačije mišljenje i novinarsko pravilo da treba čuti i drugu stranu – navodi Radojković.
Predsednik Odbora za kulturu i informisanje parlamenta Srbije Aleksandar Lazarević saglasan je s tim da javne radio televizije treba da izađu u susret i opciji koja nije većinska na političkoj sceni i koja je protiv ustava. „To podrazumeva prenošenje stavova ozbiljnih nevladinih organizacija i učesnika javnog života. Rukovodstvo javnih servisa mora da ima viziju uređivačke politike u skladu sa zakonom koji obavezuje da se izvesti o svim važnim stavovima i mišljenjima u društvu“, napominje Lazarević.


J. Lukač

Tagovi

Povezani tekstovi