Svi kablovski distributeri koji prenose radio i televizijski program preko kablovske mreže trebalo bi da u narednih 30 dana podnesu prijavu Republičkoj agenciji za telekomunikacije (Ratel) da bi dobili odobrenja za rad. Naime, od sutra počinje da važi Pravilnik o uslovima za pružanje usluge distribucije RTV programa preko kablovske distributivne mreže, a koje ovi operateri treba da ispune kako bi dobili odobrenje za ovu delatnost.
Ratel je propisao uslove minimalne tehničke opremljenosti da bi se zaštitili pretplatnici, operateri i treća lica. Iako odobrenje važi pet godina, može se oduzeti i pre roka zbog nepoštovanja propisanih uslova a postupak može da se pokrene zbog opravdane žalbe pretplatnika, drugog operatera ili na osnovu nalaza kontrole.
– Zakon nalaže da svi operateri koji pružaju telekomunikacione usluge moraju da imaju i odobrenje za bavljenje tim poslom, a jedna od njih je i kablovska televizija ili KDS. Agencija je po zakonu u obavezi da zaštiti korisnike usluga, a ovaj pravilnik obezbeđuje takvu zaštitu i propisuje kakav kvalitet usluge mora biti kod korisnika u stanu. Držali smo se evropskih standarda i operateri su u obavezi da isporuče takav kvalitet svojih usluga – kaže dr Jovan Radunović, predsednik Upravnog odbora Ratela.
Distributer je dužan da obezbedi odgovarajuću infrastrukturu u skladu sa obimom i planom pružanja usluga koje moraju biti dostupne svim zainteresovanim pretplatnicima na području koje operater pokriva, kao i da sa pretplatnicima zaključi ugovor u kome su jasno navedena prava i obaveze obe strane.
Prema pravilniku, moguće je i umanjenje pretplate „u slučaju da kvalitet programa nije u skladu sa definisanim standardima ili nemogućnosti gledanja ili slušanja jednog ili više programa”. Operater je obavezan i da otkloni kvarove i nedostatke na telekomunikacionim sredstvima koja su u njegovoj nadležnosti. Konkretno, kvar na delu sistema mora da se otkloni za 24 sata od prijave, a defekt na celom sistemu u roku od 48 časova.
Pomenuta odobrenja su zapravo vrsta tehničke dozvole i znače da operater zadovoljava minimalne tehničke standarde. Distributeri koji ih dobiju upisuju se u registar posle čega, po rečima dr Radunovića, Ratel obavlja tehničku kontrolu i proverava da li se provajderi pridržavaju propisanih uslova. Česte pritužbe da distributeri kablove po zgradama postavljaju kako im se prohte uskoro će biti rešene, jer u završnici je i pravilnik o mrežama koji će se pozabaviti i tom oblašću.
–Ovo je prvi put da sredimo evidenciju i ustanovimo ko sve pruža ovakve usluge i na koji način, kao i da li korisnicima obezbeđuje odgovarajući kvalitet u tehničkom smislu. Broj operatera i po zakonu i po ovom pravilniku je otvoren, tako da svako ko može da izdrži ekonomsku konkurenciju i obezbedi usluge prema definisanim standardima, može da se prijavi i dobije odobrenje na pet godina–objašnjava Radunović.
Odobrenje Ratela samo je deo posla, jer koji će se konkretno programi emitovati u paketu jednog kablovskog distributera u nadležnosti je Radiodifuzne agencije. Od uvođenja kablovskog sistema kod nas prisutne su i priče da se zapravo i ne zna tačan broj firmi koje pružaju ovakve usluge pa i sumnje da ih je previše.
Ratel je početkom godine pozvao KDS provajdere da se sami prijave i po osnovu takve evidencije utvrđeno je da ih na području Srbije ima 29 dok broj korisnika prelazi 700 hiljada .
– Očekujem da svih 29 kod nas do sada prijavljenih KDS operatera dobije odobrenja, jer o njima već imamo neke podatke iz kojih se vidi da oni zadovoljavaju uslove – kaže sagovornik i podseća da jednomesečni rok za prijavljivanje teče od sutra, a odobrenje se izdaje najkasnije 30 dana od prijema prijave.
M. Petrić