– Potrebno je što pre ukloniti prepreke za privatizaciju medija – rekao je američki ambasador u Beogradu Majkl Polt, dodajući da je privatizacija važna i zbog približavanja lokalnih izbora, da lokalni političari ne bi koristili medije za svoje lične interese. On je istakao da bi privatizacija dovela do jednakih uslova za sve medije na tržištu, kao i da bi građani imali nepristrasan pristup informacijama, „koje su ranije često bile nametane“.
Na pitanje novinara kakvu će pomoć SAD dati srpskim medijima, s obzirom na to da se kancelarije Ajreksa zatvaraju, Polt je rekao da još nije izabran program, ali će se uskoro znati.
Šef Misije OEBS u Srbiji Hans Ola Urstad naglasio je da OEBS podržava proces privatizacije medija, jer je to od ključnog značaja za razvoj srpskog društva. Prema njegovim rečima, javni servisi Srbije i Vojvodine treba da budu izvor pravih informacija građana, da u lokalnim medijima uticaj imaju politički interesi i da sve značajne manjinske grupe treba da imaju pristup elektronskim medijima.
Profesor FPN Rade Veljanovski je ocenio da ceo medijski sistem treba da se što je više moguće odmakne od političkog uticaja, jer je to jedno od glavnih načela demokratije. On je rekao da ne bi valjalo osnovati regionalne javne servise kao celine, već u sklopu jedinstvenog Javnog servisa, kao što su mnoge evropske zemlje učinile, „ali tu ideju ne treba odbaciti, jer bi RTS možda mogao za pet ili šest godina da osnuje regionalne servise u svom sklopu“.
Podsetivši da je rok za privatizaciju elektronskih medija 31. decembar 2007. predstavnice Agencije za privatizaciju Mirjana Miovska je naglasila da rok neće biti produžen.
J. D.