Beograd – Darko Ribnikar i Fond „Ribnikar“ 29. maja tužili su Okružnom sudu u Beogradu Politiku a. d. i Politiku novine i magazini zbog promene glave lista Politika, a prvo ročište trebalo bi da se održi 3. jula. Porodica Ribnikar, odnosno Vladislav Ribnikar osnovao je list Politika davne 1904. godine, ali je novina nacionalizovana posle Drugog svetskog rata i tek pre desetak godina porodici su bila priznata vlasnička prava. Prema rečima Dragomira Kojića, zastupnika porodice i Fonda „Ribnikar“, ceo problem oko zaglavlja novine nastao je kada je uređivački odbor, bez bilo kakve odluke, odlučio da 25. maja promeni celokupan izgled novine, kao i prepoznatljivu glavu lista.
– Nijedan upravni odbor do sada, prema našim informacijama, nije dao saglasnost za promenu glave novine, a ipak 19. aprila donosi odluku da se do 15. maja ove godine vrati stari izgled. To, iz nekog razloga, nije učinjeno – kaže Kojić.
On naglašava da su Darko Ribnikar, kao i Fond „Ribnikar“ pokušali da reše spor mirnim putem, o čemu svedoči i obimna prepiska koja se može videti na sajtu Fonda „Ribnikar“, ali da za to nije bilo volje, pa je predata tužba sudu.
– Tužba se bazira na dva osnova. Prvo, 1997. godine Politika d. o. o. koja se organizuje u Politiku a. d. zaključuje ugovor o prenosu „gudvila“, kojim naslednici osnivača i ranijih suvlasnika lista Politika prenose „godvil“ na Politiku a. d. Utvrđuje se vrednost njihovog potraživanja koje se pretvara u akcije i regulišu prava i obaveze ugovornih strana.
U članu 10 tog ugovora piše da se Politika obavezuje da idejnu koncepciju glave lista neće menjati. Drugo, moralna prava autora su povređena. To su prava na zaštitu, između ostalog, integriteta dela. Niko ne može da menja nešto bez odobrenja autora. U ovom slučaju svi autori su umrli, a moralna prava se nenasleđuju. Naslednici nisu vlasnici, ali prema Zakonu o autorskim pravima oni mogu da ovlašćuju i tako štite ta moralna prava i nakon smrti naslednika. Moralna prava, prema našem Zakonu o autorskim pravima, traju večno – objašnjava Kojić.
S druge strane, jedini u listu Politika, od mnogih koje smo juče pokušali da kontaktiramo, koji se odvažio da kaže nešto u vezi sa ovim sporom je Borut Vild, art dizajner Politike.
– Naravno da Ribnikari imaju pravo da nas tuže. Međutim, smatram da smo se svojski trudili da ispoštujemo tradiciju. Kao dokaz toga je i to da smo ime osnivača ostavili u glavi lista – kaže Vild.
Politiku je 1904. godine osnovao Vladislav Ribnikar, a brat Darko je bio glavi urednik lista, a treći brat Slobodan, inače lekar po struci, preuzima list posle pogibije Vladislava i Darka u Prvom svetskom ratu. Slobodan Ribnikar 1923. godine imena braće stavlja u zaglavlje novine, što je, prema rečima zastupnika porodice Ribnikar, imalo i simboličnu vrednost, kao ljudi koji su dali svoje živote za slobodu.
– Nažalost, dr Slobodan Ribnikar ubrzo umire i nakon njegove smrti i njegovo se ime dodaje u pomenuti pravougaonik. Međutim, 1955. godine umire i poslednji potomak Slobodana Ribnikara, Vladislav SL Ribnikar, čije se ime takođe dodaje u zaglavlje, a Politika tako izgleda sve do 25. januara 2007. godine. Dakle, nikome nije palo na pamet da izbacuje pravougaonik, a promenjeno je dosta vlasti u Srbiji i društvenih uređenja – ističe Kojić.
On dodaje da, s druge strane, font slova od 1904. godine nije menjan nijednog momenta do 25. januara 2007.
– Kao jedan od dokaza autorskih prava zaglavlja je i to što je porodica Ribnikar sama napravila slova i kalup, odnosno mesingani kliše, tako da je sve vreme glava novine bila štampana tim kalupom. On je izbačen tek 1967. godine, jer se stanjio i nije više mogao da se upotrebljava. Zanimljivo je da su ga za vreme Drugog svetskog rata radnici ukrali da Politiku okupatori ne bi mogli da štampaju – veli Kojić.
M. Dudvarski