Sutradan, za govornicom republičkog parlamenta, mimo dnevnog reda, nametnula se rasprava o promovisanju nasilja nad ženama sa nacionalne televizije, a tim povodom je zatražena i smena prvog čoveka RTS Aleksandra Tijanića.
Da li je ova emisija bila “sociopsihološka analiza”, promocija nasilja nad ženama, prikaz naših muško-ženskih odnosa ili neozbiljno tretirana ozbiljna tema, za naš list govori Zorica Tomić, profesorka kulturologije i komunikologije na Filološkom fakultetu u Beogradu.
– Problematično i simptomatično je to što niko sem poslanica LDP nije reagovao na to što smo videli u toj emisiji , što je najbolji dokaz teze da je Srbija još uvek duboko ogrezla u jednom mizoginom stavu prema ženama – kaže za naš list Zorica Tomić. – To što je ova činjenica promakla i urednicima na nacionalnoj televiziji i producentima tog takozvanog “rijaliti šoa” najbolji je dokaz u prilog tezi da imamo pred sobom veoma ozbiljan posao, a to je da zaustavimo Srbiju od te vladajuće paradigme u kojoj je nasilje nad ženama normalna stvar. Čak i izjava majke te devojke – mladenke da je ona to i zaslužila i da povremeno i zaslužuje i takav njen odnos potvrda su te teze . Što se tiče same incidentne situacije, mislim da je, s obzirom na izjavu glavnog čoveka RTS da je emisija presek i sublimacija socio-kulturnog miljea u Srbiji , to možda i tačno, ali je upravo i intervencija poslanice LDP takođe jedna od stavki koja karakteriše Srbiju, ili barem jedan njen deo, i to onaj koji želi da nas emancipuje od tih arhaičnih praksi komunikacije među polovima. Prema tome, stvar je nas ostalih da se ozbiljno opredelimo za jednu ili drugu opciju. Uz to, Srbija mora da odradi ozbiljan posao razuslovljavanja od te vladajuće paradigme u kojoj je nasilje nad ženama nešto što se podrazumeva i što je normalno. Srbija mora da se izbori sa tom paradigmom da je žena vlasništvo muža, iako to nije tako samo kod nas , ali se sada pokazuje da je to kod nas eklatantan problem. U drugom delu iste emisije naredne večeri i onom što je sadržano u tom “odgovoru” na celu situaciju i problem iz prethodne zapravo se cela ova polemika dovodi u vezu sa osnovnim pitanjem- koja je funkcija nacionalnog servisa. NJegova funkcija je, zapravo, da promoviše određeni tip vrednosti koji treba da bude u skladu sa visokim moralnim normama – naglašava Zorica Tomić.
– I na drugim televizijama imamo još i gore varijante, u kojima se zapravo potvrđuje ta vladajuća paradigma – da pomenemo emisije u kojima majke nude svoje ćerke nepoznatom muškarcu, kao da ih iznose na tržište. U jednom civilizovanom demokratskom društvu koje se okreće ka novim standardima komunikacije, ka novoj valorizaciji ideje o polnoj ravnopravnosti i svakoj drugoj ravnopravnosti, nedopustivo je da se emituje takav tip emisija, na bilo kom programu. Time se otvara i veliki problem takozvanog “rialiti šou programa “, jer ako ne postoji nekakav standardizovan model , može se desiti da se kroz njih promoviše nešto što uslovno rečeno ne mora biti i društveno prihvatljivo – rekla je za naš list Zorica Tomić.