Sve odreda su želele da ostanu anonimne, što samo po sebi govori o stanju medijskih sloboda Od ukupno 169 zemalja koje su obuhvaćene istraživanjem RSF o slobodi štampe, Srbija se nalazi na 67. mestu. Novinarka jednog uglednog beogradskog dnevnog lista kaže da u Srbiji ne postoji sloboda štampe, jer su sve redakcije zavisne od političkih centara moći.
– Za svakodnevno funkcionisanje redakcije potrebne su finansije, a da li će ih redakcija dobiti, ne zavisi samo od nje – naglašava ona.
Slično mišljenje deli i novinarka jedne od novinskih agencija, koja ističe da sloboda štampe zavisi od uređivačke politike i da baš zbog toga te slobode i nema.
– Stvar je i u tome što se naša profesija ne ceni dovoljno, iako je potrebno veliko angažovanje novinara, a da ne spominjem koliko je stresno baviti se novinarstvom – objašnjava naša sagovornica.
Novinarka jednog beogradskog mesečnika ukazuje da slobodu izveštavanja u mesečnicima ugrožavaju marketing i PR. Ona smatra da slobode štampe u Srbiji nema jer je zavisna od vlasničke strukture „a kada sloboda štampe zavisi od nečega, potpuno je jasno da je nema“.
Novinarka jedne televizije sa nacionalnom frekvencijom smatra da slobode štampe u Srbiji nema, da se novinarstvo nalazi u krizi, kao i da ne postoji nezavisno novinarstvo.
– Na medije u našoj zemlji uticaj vrše političke partije i politika. Vidljiva je neprofesionalnost novinara, naročito onih koji su zaduženi za politički sektor. Oni postaju posrednici određenih političkih ideja i promoteri političkih stranaka – naglašava naša sagovornica. Prema njenim rečima, preduslov za slobodu medija je njihova ekonomska nezavisnost, a ekonomski aspekt rada medija je u rukama vlasnika.
Kriterijumi na osnovu kojih su RSF procenjivali stepen slobode štampe u nekoj zemlji ticali su se fizičkih napada, hapšenja i direktnih pretnji novinarima, indirektnih pretnji i pristupa informacijama, stanja zakonodavstva i sudskih procesa protiv novinara, cenzure i samocenzure, ekonomskog i administrativnog pritiska.
J. Diković