U jutarnjem programu RTS-a, prilikom čitanja dnevne štampe, već mesecima voditelji pomenutog programa zaobilaze Glas javnosti, Kurir i Blic, koji inače čine više od polovine medijske scene kada je o dnevnoj štampi reč. Istovremeno, po nepisanom pravilu, najpre čitaju list Pres, zatim Politiku i Pravdu, koji zajedno čine daleko manju medijsku zastupljenost u odnosu na pomenute „zabranjene“ novine.
S druge strane, Studio B i Televizija B92 imaju sasvim druge kriterijume prilikom čitanja dnevnih novina. Njih, naime, ne interesuje da li se pojedini tekst nalazi u Glasu, Kuriru, Politici ili Blicu, nego ono šta piše u njemu.
– Mi prevashodno hoćemo da informišemo naše čitaoce. Ne postoji kriterijum na osnovu koga biramo tekst koji ćemo pročitati na našem jutarnjem programu, tačnije u emisiji „Dizanje“. Obično nas privuče naslov. Međutim, ako je sadržina novinskog tekst zanimljiva pročitamo ga u celosti ili samo najvažniji deo – kaže za Glas Radiša Kričak, urednik jutarnjeg programa Televizije B92. Prema njegovom mišljenju, RTS bi se trebao rukovoditi istim načelima kao i oni, jer je ipak reč o javnom servisu, koji ne bi trebao da favorizuje nijedne od štampanih medija.
– Logično bi bilo da to rade komercijalne televizije, jer one često imaju dogovor sa pojedinim dnevnim listovima, ali o potezima konkurentske kuće zaista ne bih hteo da komentarišem – rekao je naš sagovornik.
Da su urednicima RTS zaista odrešene ruke kojim će dnevnim novinama da daju prednost prilikom odabira tekstova koji se čitaju u jutarnjem programu, a da se to ne smatra kao besplatna reklama potvrdio nam je i redovni profesor Fakultet političkih nauka i bivši član Radiodifuzne agencije Miroljub Radojković.
– Nigde zakonom nije regulisano da se jednaka medijska pažnja mora pokloniti svim dnevnim novinama. Urednici mogu da čitaju šta oni hoće, s tim Radiodifuzna agencija nema ništa i nema pravo da se meša u uređivačku politiku RTS-a – rekao nam je Radojković.
T.B.Đ.