Pop suvlasnik „Glasa Podrinja“

Šabac – Najpoznatiji šabački nedeljnik „Glas Podrinja” kupio je u petak na aukciji konzorcijum, u kojem su vlasnik molersko-farbarskog preduzeća „Duga M” Slobodan Teodorović, sveštenik SPC Bogdan Simanić i još dvojica za sada anonimnih privrednika, za 59 miliona dinara. Za list sa 63-godišnjom tradicijom nadmetalo se ukupno sedmoro zainteresovanih, a postignuta cena je skoro 85 puta viša od početne (700.000 dinara).


– Ne mislim da smo preplatili „Glas Podrinja” – kaže za naš list Slobodan Teodorović, koji je predsednik Opštinskog odbora PSS-a i odbornik u SO.


– Pre aukcije smo se dogovorili da ćemo ići do 52 miliona dinara, ali smo tokom nadmetanja odlučili da podignemo za deset odsto. Ostali članovi konzorcijuma su zamolili da ne dajemo izjave za javnost o daljim planovima dok ne potpišemo ugovor sa Agencijom za privatizaciju i platimo taksu i prvu ratu, što ćemo najverovatnije uraditi u četvrtak.


Pop Bogdan Simanić poznat je kao preduzimač koji je sagradio više stambeno-poslovnih zgrada na uglovima šabačkih ulica. Ovo je svojevremeno izazvalo dosta polemika u javnosti i među svešteničkim krugovima, a, kako vidimo, mantija mu nije smetala ni da se oproba u kupovini novina.


– Država je omogućila da svako ko ponudi najvišu cenu može postati vlasnik nekog medija, bez obzira na to da li je iz novinarske profesije ili ne. Sa tog aspekta kupovina „Glasa Podrinja” je potpuno legitimna. Novi vlasnik ima i obavezu da vrati dug opštini od 10 miliona dinara i investira 244.000 dinara. U dokumentaciji Agencije (zaključno sa 31. 12. 2006. godine) ovaj dug je veći za oko pet miliona, ali smo pozitivnim poslovanjem tokom ove godine uspeli da ga smanjimo pre privatizacije – ističe za „Politiku” direktor „Glasa Podrinja” Zoran Purešević.


Prema njegovim rečima, u ovoj medijskoj kući se nadaju da ih novi vlasnici neće ometati da profesionalno obavljaju svoj posao, bilo da je u pitanju uređivačka politika ili način pisanja tekstova. Ukoliko bi eventualno došlo do nekih pritisaka, redakcija će sigurno imati odgovor koji bi u krajnjem slučaju mogao da znači i pokretanje novih novina.


Purešević još kaže da vlasnici, prema odredbama ugovora o prodaji „Glasa Podrinja”, izlicitiranu sumu moraju da plate odjednom, a ne na rate, što je juče proverio kod Vesne Nedeljković iz Agencije za privatizaciju.


Da li će to poremetiti prodaju šabačkog nedeljnika (u slučaju odustajanja kupac bi bio koncern „Farmakom”) zavisi od platežne moći Teodorovića i Simanića. Konzorcijum mora da računa i na dodatni izdatak od 10 miliona dinara, jer opština ima mehanizam da dug naplati odmah, pošto u julu nije prihvatila predlog upravnog odbora „Glasa Podrinja” da se sačini aneks ugovora o odlaganju ovog potraživanja.


M. Mijušković

Tagovi

Povezani tekstovi