Pojedine scene možda ne bismo gledali da je na ulicama bilo policije.
„Što se tiče policije, moj savet im je – sklonite se svuda“, rekao je predsednik Aleksandar Vučić 29. novembra.
Poslušao je savet predsednika i ministar policije, pa je iz subote u subotu ponavljao da građani ilegalno blokiraju puteve.
„Policija nije ni servis ni obezbeđenje onima koji ruše javni red i mir. Policija niti može, niti hoće da učestvuje u kršenju zakona tako što će davati bezbednosnu podršku svakom ko odluči da bez dozvole blokira saobraćaj ili izađe na ulicu“, rekao je Aleksandar Vulin.
Time je policija prepustila građanima da sami čuvaju javni red i mir, rizikujući sukobe, smatraju u Beogradskom centru za bezbednosnu politku.
„Ako neki građanin primeti neku nezakonistost neregularnost ili se oseti nebezbednim u tom trenutku, on mora da ima blizu sebe neko uniformisano lice kom će se obratiti“, kaže Srđan Hercigonja.
Policiju na blokadama nisu mogli da primete, ali prekršajne prijave u svojim poštanskim sandučićima nakon protesta jesu. Pokušaj zastrašivanja i pritiska na aktiviste, građane i novinare, ocenjuju analitičari.
„Samim tim se postavlja pitanje na osnovu čega su ti građani dobili prekršajne prijave ako nije bilo uniformisane policije da ih legitimiše, odnosno da pita za ličnu kartu. Postoji osnovana sumnja da se radi o snimanju i posebno je problematično što se radilo o manjim mestima, gde nažalost ne postoji mogućnost tolikog pritiska na organe vlasti da te prijave povuku“, kaže Hercigonja.
Zbog toga, mnoge lokalne organizacije, nude građanima i pravnu pomoć.
„Ne ignorišite kada dobijete nalog za uplatu, odnosno prekršajni nalog. Obratite se jednom od naših advokata. Naš advokat pro bono zastupa takve slučajeve. On nosi sudiji za prekršaje, a onda kada ode tamo njemu pripada sav dokazni materijal kao i onom koji je podneo nalog“, rekao je Predrag Voštinić iz Lokalnog fronta.
Postupanje srpske policije, međutim, za predsednicu Vlade nije tema. Ali zato protesti u Luksemburgu i izveštavanje N1 jesu.
„Ono što je meni bilo zanimljivo upravo za vas kao luksemburšku televiziju je šta se dešava u Luksemburgu. Znate, moj kolega premijer Luksemburga Betel je izašao pred skupštinu i rekao je ‘ovako ćemo od sada – možete da demonstrirate tako što će vlada Luksemburga da vam odredi rutu kojom ćete da prolazite, pre toga će svi demonstranti biti legitimisani od strane policije i svako ko i na metar napusti ili odstupi od te rute biće priveden’. Ja bih volela kao luksemburška televizija da izveštavate i o tome i da mi kažete da li je to najbolja evropska praksa i da li u skladu sa tim i mi u Republici Srbiji treba da dozvoljavamo proteste i da damo jedan takav evropski okvir za te proteste ili da teramo ljude vodenim topovima“, rekla je premijerka Ana Brnabić.
Da li je postupanje srpske policije bilo u skladu sa evropskom praksom u četvrtak će raspravljati i Evropski parlament.