Savet Republičke radiodifuzne agencije( RRA) je saopštio da je s radom prestalo 70 odsto emitera odbijenih na konkursima, ali nije objašnjeno šta je sa preostalom trećinom koja krši Zakon, preneo je Fonet.
Prema rečima člana monitoring tima profesora Fakulteta političkih nauka Miroljuba Radojkovića među njima su stanice koje koriste pravne međuprostore da izbegnu privatizaciju, uvođenjem programa na jezicima manjina u čemu ih štite lokalne vlasti, a time je namera da se država istisne iz RTV spektra ponovo suzbijena političkom voljom.
– I taman kad se pomislilo da je urađen veliki posao na polju radiodifuzije, moramo reći da je on bio uzaludan – rekao je Radojković.
Sledeći korak je digitalizacija prenosa signala, koja će nastupiti u Evropi do 2012. godine, a u Srbiji do 2015.
– Digitalni signali će mnogo manje zauzimati frekventni opseg, što znači da će ostati više prostora da se broj stanica ponovo poveća – naveo je profesor Radojković.
On je rekao da je izvesno donošenje novog Zakona o elektronskim komunikacijama koji će zameniti sve dosadašnje zakone o medijima i dodao da se tako i opstanak RRA bliži kraju, jer će digitalizovanim platformama upravljati neko novo telo sa ovlašćenjima RRA i RATEL.
– Da država, odnosno stranke, ne žele nezavisne medije vidi se iz pokušaja da se iznude kadrovska rešenja u Javnom servisu RTS i u slučaju lista Politika – istakao je Radojković i u tom kontekstu naveo da je nejasna vlasnička struktura komercijalnih medija.
Prema njegovim navodima, da je RTS nezavisan servis, ne bi svaka nova vladajuća koalicija tražila njegove izmene.
Profesor Fakulteta političkih nauka Rade Veljanovski je rekao da smena predsednika Saveta RRA Nenada Cekića nije garancija za bolji rad Saveta i istakao da je bilo još niz grešaka u radu tog regulatornog tela.
– Ipak, opšta ocena je da se konačno sređuje haos u etru, što jeste cilj Zakona o radiodifuziji, a to je dobro za ukupnu tranziciju srpskog društva, a to je jedna od stvari koja će se procenjivati pred vratima Evropske unije“ , ocenio je Veljanovski.