Profesor Fakulteta političkih nauka Miroljub Radojković ukazao je na konferenciji za novinare u beogradskom Medija centru, da je preostalo da se reši pitanje jedne trećine emitera koji nisu dobili dozvole i ne poštuju zakon i odluku o zabrani emitovanja programa.
Dodao je da konkurs za dodelu dozvola sproveden sa zakašnjenjem i da još nije konačno završen, jer je „na osnovu pritisaka, opravdanih zahteva i traženja rezervi u mogućim frekventnim područjima, otvoren prostor za legalizaciju još 13 TV i 28 radijskih stanica“.
On je naveo da se na konkurs prijavilo 1170 stanica i da je dozvolu dobio 404 emitera, dok je 706 ostalo bez prava na emitovanje programa i zatražiće sudsku zaštitu, ili pokušati da iskoriste druge mogućnosti koje im ostavljaju zakoni o lokalnoj samoupravi i o glavnom gradu. „Ostaće to pitanje da se dalje raščlanjuje, jer nijedan presedan koji obara važeće pravne norme nije dobar i nagriza vladavinu prava kojoj se teži“, rekao je Radojković.
Profesor Fakulteta političkih nauka Rade Veljanovski ocenio je da je sprovođenjem Zakona o radiodifuziji generalno postignut napredak, ali da se kasni sa pripremom zakona kojim će se regulisati digitalizacija i da to dovodi u pitanje, kako je rekao, ceo korpus drugih zakona. On je ukazao i na problem zaustavljene privatizacije medija, odnosno posledice odredaba zakona o lokalnoj samoupravi i o glavnom gradu koje su kontradiktorne zakonu o radiodifuziji, jer omogućavaju da gradovi i opštine budu osnivači medija.
Veljanovski je rekao da su najave resornog ministrstva o promeni tih odredaba ohrabrujuće i da „inicijative za izmenu zakona mogu da pomognu da se neke stvari koje su uočene u praksi poprave i da se započne priprema zakona koji regulišu digitalizaciju“.