Pola veka „Ilustrovane“

„Ilustrovana Politika” se pojavila tačno pre pedeset godina, 11. novembra 1958, i to baš u utorak. Posle godinu dana rada, merenja, procena i rasprava koje su redakcijske koševe punile odbačenim idejama i probnim tekstovima, malobrojna ekipa „Politikinih” novinara, pod dirigentskom palicom Nikole Lekića, koji je dopisničko mesto u Rimu napustio zbog ovog izazova, konačno je domaćoj publici ponudila prvi broj „Ilustrovane politike”.


List „za čitavu porodicu” izazvao je neku vrstu kulturološkog šoka, uprkos krajnje skromnim tehničkim i tehnološkim mogućnostima „Politikine” štamparije. One su nesumnjivo sprečavale redakciju da svoje čedo prikaže u punom grafičkom, dizajnerskom sjaju, ali su čitaoci, uprkos tome, u „Ilustrovanoj” prepoznali jedan sasvim novi izraz, duboki rez prema dominantnom sivilu ondašnjih štampanih medija.


Mirko Bojić, dugogodišnji glavni i odgovorni urednik lista, koji je u to vreme dostizao vrtoglave tiraže od preko 300.000 primeraka, podseća da su reporteri i fotoreporteri „Ilustrovane” bili vođeni samo jednim ciljem: da saopšte istinite priče o ljudima, kroz razgovore sa ljudima, uz iznošenje neporecivih činjenica za kojima se tragalo u zemlji i na svim kontinentima, jer su reporterima lista sva vrata bila otvorena i pre nego što na njih pokucaju.


– Reportaža je bila najubojitije oružje „Ilustrovane” otkako je krenula u bitku za dokazivanje svojih vrednosti. „Ilustrovana politika” nikad nije imala ambicija da bude politički list, ali značajni društveni i politički događaji su zahtevali i naše angažovanje. Naš „list za čitavu porodicu” hteo je i morao da piše i o zbivanjima na Kosovu i Metohiji, u Vojvodini, razbijanju tamošnje autonomaške tvrđave, o uzavreloj Crnoj Gori, sudaru demonstranata sa policijom kod Žute grede i ostalom što se događalo – kaže Bojić.


Protok vremena je značio i promenu ukusa, znatno napredovanje tehničkih i grafičkih mogućnosti, korišćenje novih instrumenata komunikacije, sve do Interneta. „Ilustrovana” je u tim nastojanjima podnosila i udarce, ali je tokom pola veka potvrdila šta znači kada jeu temelj nekog lista stavljeno strasno traganje za istinom i za činjenicama života, jednom rečju, njeno novinarsko veličanstvo – reportaža.


Zato i Petar Milatović, sadašnji glavni i odgovorni urednik lista, uprkos značajnom jubileju, izgleda da više misli o novim reportažama koje će se naći na stranicama ovog lista, nego o tome što je od pojavljivanja prvog broja proteklo već pedeset godina:


– Uprkos sve prisutnijem haosu na tržištu štampe i gomili takozvanih licencnih izdanja, koja zbog logistike u startu imaju prednost, „Ilustrovana” pokušava da opstane negujući reportažu kao svoj osoben način izražavanja. Želi da, i dalje, bude pristojan nedeljnik koji se obraća pristojnom svetu, ne viri kroz ključaonice poznatih i ne služi se glasinama, poturenim kao „proveren i pouzdan izvor”. Želimo da sačuvamo lepršavi šarm dame bez šminke – kaže kolega Petar Milatović.


S. Kljakić


 

Tagovi

Povezani tekstovi