Radio-televizija Srbije emituje bez dozvole

Beograd – Radio-televizija Srbije nije dobila saglasnost od Republičke radiodifuzne agencije da počne sa emitovanjem celodnevnog kulturno-umetničkog programa preko digitalnog signala, saznaje Danas.


Iako je prema Strategiji razvoja radiodifuzije u Srbiji javni servis glavni nosilac digitalizacije, RTS je krenuo sa digitalnim emitovanjem, a da pri tome nije obavestio RRA ili uputio obrazloženje, kao što je potrebno.


Takođe, nejasno je kako je RTS uspeo da počne sa emitovanjem tog programa, s obzirom na to da u Srbiji trenutno ne postoji plan raspodele digitalnih frekvencija, a RRA i RATEL su podelili dozvole za analogno emitovanje. Najverovatnije je jednu od svojih analognih frekvencija javni servis Srbije upotrebio za emitovanje digitalnog programa.


Međutim, generalni direktor RTS-a Aleksandar Tijanić ukazuje za Danas da predstavnici javnog servisa Srbije trenutno rade na pripremi zahteva koji će sledećeg meseca biti poslat RRA kako bi ona razmotrila mogućnost da RTS-u obezbedi dozvolu za trajno emitovanje digitalnog programa.


– Nadamo se da će nam RRA izaći u susret, jer trenutno imamo samo privremenu dozvolu. Jedini način da pokrenemo proces digitalizacije jeste da emitujemo celodnevni program na digitalnom signalu. Srbija nema zakonsku regulativu o digitalizaciji emitera, tako da RTS ne može da čeka da se usvoji strategija prelaska sa analognog na digitalno emitovanje, kao i ostalih propisa – objašnjava Tijanić.


Kako navodi, javni servis Srbije već godinu dana emituje eksperimentalni program na relaciji Novi Sad – Beograd, ali samo po nekoliko sati, „zbog čega smo odlučili da sada počnemo sa emitovanjem 24 časa dnevno“. Prema njegovim rečima, od kulturnog kanala koji se emituje digitalnim putem, RTS nema zaradu, jer ne postoji marketing.


– Shvatili smo da možemo da održimo taj kanal, a i prema Strategiji razvoja radiodifuzije, RTS je jedini obavezan nosilac digitalizacije u Srbiji – naglašava Aleksandar Tijanić.


Podsetimo, RTS je u sredu 26. novembra, povodom obeležavanja pola veka Televizije, počeo sa emitovanjem celodnevnog digitalnog programa kulture i umetnosti. RTS se opredelio da u digitalnom formatu na svom prvom tematskom kanalu emituje kulturne sadržaje, a prisutne su i domaće i strane dokumentarne emisije, igrani filmovi i druge emisije kulturno-umetničkog karaktera, kao i sadržaji namenjeni najmlađima.


Goran Karadžić, zamenik predsednika RRA, kaže za Danas da je plan ove Agencije da RTS „jednog dana“ počne sa trajnim emitovanjem digitalnog programa, ali da ne zna koliko će trajati eksperimentalno emitovanje, jer je u toku rad na izradi strategije prelaska sa analognog na digitalno emitovanje.


– Problem je u tome što trenutno mali broj građana može da priušti digitalni signal – kaže Karadžić. On dodaje da je RRA odlučila da uskoro zakaže sastanak sa Upravnim odborom RTS-a na kome će razgovarati o ovom, ali i drugim pitanjima.


U Strategiji razvoja radiodifuzije u Srbiji do 2013. navodi se da će RRA stimulisati što brži prelazak na digitalni način emitovanja programa. „Iako je prema Zakonu o radiodifuziji javni servis jedini u zakonskoj obavezi da realizuje planove prelaska na nove digitalne tehnologije, RRA će se zalagati da pristup eksperimentalnim digitalnim kanalima dobiju svi zainteresovani emiteri“, navodi se u Strategiji.


Ministarstvo za telekomunikacije i informatičko društvo osnovalo je međuresorsku radnu grupu koja trenutno radi na pronalaženju rešenja za tranzicioni period prelaska sa analognog na digitalno emitovanje programa, s obzirom na to da su u Srbiji dozvole za nacionalno emitovanje programa izdate do 2014, a za regionalno i lokalno do 2015. godine. To znači da Srbija mora do 17. juna 2015. da uvede digitalno emitovanje programa.


U radnoj grupi za izradu strategije učestvuju osim ovog ministarstva i predstavnici Ratela, Ministarstva kulture i Republičke radiodifuzne agencije. Ministarstvo za telekomunikacije i informatičko društvo zaduženo je za regulativu, Ratel za tehnička i ekonomska pitanja, Ministarstvo kulture za promociju digitalizacije, dok je RRA zadužena za sadržaj programa. Inače, nakon usvajanja strategije, nadležne institucije krenuće sa izradom akcionog plana za primenu te strategije. U tom planu će morati da se definiše da li Srbija ima tehničke uslove za tranzicioni period, jer je Ratel izdao sve dozvole sa emitovanje, tako da nije ostavljena nijedna frekvencija koja može da se sada koristi digitalno.


Jelena Diković
 


 

Tagovi

Povezani tekstovi