Novinarski paradoks: Stanje sve gore a medija sve više!

mediji

Uprkos činjenici da je tržište malo i nerazvijeno, uslovi rada loši, a socio-ekonomski položaj novinara nezavidan u Srbiji se broj medija kontinuirano povećava

Prema podacima Udruženja novinara Srbije (UNS), krajem novembra 2020. godine, u Registar medija bilo je upisano 2.508 medija.

 

U tom trenutku najviše je bilo registrovano štampanih medija, 937, potom internet portala – 751, radio stanica – 333 a TV stanica 244.

 

U APR-u je bilo registrovano i 84 uređivački oblikovanih internet stranica kao i 28 servisa novinskih agencija.

 

Samo u prvih šest meseci prošle godine broj registrovanih medija povećan je za 5,7 odsto.

 

Među njima je najveći broj novoregistrovanih samostalnih elektronskih izdanja internet portala, čak 128, kao i uređivački oblikovanih internet stranica – ukupno devet.

 

Registru medija našlo se 941 izdanje dnevnih i periodičnih novina, 335 radio i 243 TV stanice.

 

U okviru samostalnih elektronskih izdanja, evidentirano je 850 internet portala i 89 uređivački oblikovanih internet stranica.  Ukupno, registrovano je 2.608 medija u različitim formama.

 

Po godinama, 2018. je bilo registrovano 2.146, 2019. godine je taj broj narastao na 2.334, 2020. godine je dostigao 2.468 a 2021. godine je uvećan za ukupno 140 medija.

 

Kakvo je stanje u Rasinskom okrugu? 

 

Prema podacima iz Registra medija Agencije za privredne register (APR) u našem okrugu je registrovano ukupno 29 medija, 1,11 odsto od ukupnog broja medija u Srbiji, što je relativno mali broj uzimajući u obzir veličinu i značaj okruga.

 

Najviše je registrovanih internet portal, ukupno 12. Ovoliki broj se može objasniti činjenicom da su u poslednjih nekoliko godina TV i radio stanice registrovale internet portale kako bi proširile svoju medijsku i komercijalnu ponudu.

 

Takođe je registrovano i šest TV stanica – TV KruševacTV TrstenikTV Brus, TV Plus Kruševac, TV Jefimija Kruševac i TV Diskos Aleksandrovac. Od pobrojanih stanica najjači domet ima regionalna TV Kruševac dok su ostale lokalnog karaktera mada se njihov program može videti i kod nekih provajdera kablovskih kanala.

 

Registrovanih radio stanica je ukupno sedam a njihov program varira od čisto komercijalnog (emitovanje želja i čestitki), preko muzičkog do kombinovanog, zabavno-informativnog.

 

U Registru su evidentirana i četiri štampana izdanja koja izlaze na ovom području. Novine “Grad”, koje izlaze u kontinuitetu od 2002. godine, revija “Pobeda” obnovljena 2019. godine, “RasinaPress” koja donosi informacije iz Aleksandrovca, Brusa i Vrnjačke Banje, i “Bruska stvarnost”.

 

Pobrojanim medijima treba dodati i određeni broj internet portala koji rade već nekoliko godina ali zvanično nisu registrovani, poput portala “Temnić Info” koji publikuje informacije iz Varvarina.

 

Gledano po opštinama najviše medija, 16, je registrovano , kao što se moglo i očekivati, u Kruševcu. Na drugom mestu po broju medija, možda neočekivano, je Brus. U ovoj potkopaoničkoj komuni registrovano je ukupno šest medija.

 

U Trsteniku su registrovana četiri medija, od kojih su tri iz iste medijske kuće, RTV Trstenik.

 

Aleksandrovac ima tri registrovana medija dok Varvarin i Ćićevac nemaju nijedan.

 

Tagovi

Povezani tekstovi