Novi oblici solidarnosti Sindikata hrvatskih novinara

Croatian flag is raised during a ceremony for Croatia's accession to the European Union on July 01, 2013, in the European Parliament in Strasbourg, eastern France.  AFP PHOTO/FREDERICK FLORIN (Photo by Frederick FLORIN / AFP)
Croatian flag is raised during a ceremony for Croatia's accession to the European Union on July 01, 2013, in the European Parliament in Strasbourg, eastern France. AFP PHOTO/FREDERICK FLORIN (Photo by Frederick FLORIN / AFP)

Evropska federacija novinara (EFJ) pozdravila je inicijativu Sindikata hrvatskih novinara (TUCJ) da ponovo započne pregovore o granskom kolektivnom ugovoru u medijima.

 

„Novinar koji se ne plaši gubitka posla može biti istinski slobodan novinar“, navodi se u saopštenju TUCJ-a.

 

TUCJ radi na kreiranju javnih medijskih politika u cilju unapređenja socijalnog dijaloga, regulacije medija i implementacije jačih kolektivnih ugovora, što je glavni cilj sindikata. Ima za cilj da okupi sve sindikate u medijskom sektoru i okupio je tim predstavnika Sindikata hrvatskih novinara (SNH), Sindikata obrazovanja i medija i Sindikata grafičkih i medijskih radnika sa kojima su dogovoriti se o narednim radnjama koje treba preduzeti. Takođe rade u saradnji sa Hrvatskim novinarskim društvom (CJA) na jačanju borbe za bolje uslove rada, kreiranju javnih medijskih politika i važnosti kolektivnih ugovora u medijima: i TUCJ i SNH posećuju lokalnu redakciju i lokalne zajednice preko sindikalnih predstavnika, da govori o značaju sindikalnog rada i jačanju kapaciteta za kolektivno pregovaranje u lokalnim medijima.

 

Sindikat novinara radi u bliskoj saradnji sa drugim novinarskim organizacijama, pod nazivom LAREG+.

 

Cilj LAREG+ je jačanje nezavisnosti i slobode lokalnih medija kao izvora informacija za građane u lokalnim sredinama. U slučaju štrajkova medijskih organizacija i medija, podrška se pruža kad god je to moguće. Projekat obuhvata i istraživanje i prikupljanje podataka: kada je sindikat prikupio ove podatke, trenutno o atipičnim radnicima. Podaci će se koristiti za izradu preporuka za medijsku politiku i zakone i za jačanje kolektivnih pregovora. Novi oblici komunikacije kao što su video snimci i podkasti se koriste za širenje svesti o značaju sindikata i sindikalnog organizovanja. Video podcast „Sindikalna kuhinja“ pokrenut je kako bi se te diskusije odvijale u formi dostupnom većini. Pored toga, TUCJ sarađuje sa Organizacijom za radničku inicijativu i demokratizaciju, mladim aktivistima, sociolozima i naučnicima čiji je terenski rad sa sindikatima i istraživački i naučni rad prepoznat u celom regionu.

 

„Solidarnost i zajednički rad na zaštiti nezavisnog novinarstva je misija u vremenima kada je novinarstvo jedan od stubova odbrane demokratije. Zaštita i jačanje radnih prava novinara kroz kolektivne ugovore je preduslov za njihov slobodan rad“, kaže Maja Sever, predsednica TUCJ i EFJ.

Tagovi

Povezani tekstovi