Dan odluke za medije

Posle letnje pauze, Skupština Srbije će danas glasati o 24 zakonska predloga, a prva tačka dnevnog reda biće Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju, koji je izazvao burne reakcije stručnjaka i javnosti zbog svoje kontroverzne sadržine i netransparentne pripreme. Kako sada stvari stoje, nove drakonske mere koje podrazumevaju i visoke novčane kazne za medije sigurno će podržati 24 poslanika G17 plus i 78 poslanika grupe Za evropsku Srbiju, koji računaju i na glasove sedam poslanika manjina i dva samostalna poslanika. Predlog zakona će podržati Liberalno-demokratska partija, mada nije poznato da li će se svih 12 poslanika LDP-a jednoglasno izjasniti, jer ih je četvoro (Vesna Pešić, Žarko Korać, Judita Popović i Slobodan Maraš) ranije najavilo da neće ispoštovati odluku vrha stranke. Uzdržani na glasanju će biti poslanici Socijalističke partije Srbije i Partije ujedinjenih penzionera Srbije.
Usvajanju predloga ovog zakona se, osim LDP-a, protive sve opozicione stranke, kao i Udruženje novinara Srbije, koje je za danas najavilo protestni skup ispred Skupštine.
Kako je juče ocenila potpredsednica Nove Srbije Dubravka Filipovski, bez obzira na dogovor koji su Demokratska stranka, G17 plus i LDP postigli o izglasavanju izmena i dopuna Zakona o javnom informisanju, Vlada Srbije je zapravo „pala”, prenosi Beta.
– Ovaj dogovor će samo za izvesno vreme produžiti opstanak vlade koja političkim trgovinama pokušava da opstane na vlasti. Jasno je da je LDP rezervni igrač vladajuće koalicije, jer je zajedno sa njima pristao da učestvuje u sunovratu Srbije – rekla je ona.
Poslanici Srpske napredne stranke glasaće protiv zakona, jer smatraju da će drakonske kazne za medije dovesti do autocenzure novinara i gušenja medijskih sloboda.


Sa prve strane – Naprednjaci su ocenili da je velika bruka za Srbiju da donosi zakon o informisanju kakav evropska društva ne pamte „od najmračnijih nacifašističkih ili komunističkih vremena”, prenosi Tanjug.
Direktor informativne službe Demokratske stranke Srbije Slobodan Vuksanović optužio je juče vlast u Srbiji da usvajanje antievropskog zakona planira bez konsultacija sa stručnim udruženjima.
„To je birokratski stil kakav se nije primenjivao ni u jednopartijskom sistemu, jer je tada bilo makar privida javne rasprave”, kazao je Vuksanović, optuživši vlast da je zainteresovana samo za produžetak sopstvene vladavine, prenosi Beta.
„Izmenama Zakona o javnom informisanju ućutkuju se mediji i uništava celokupna kompanija Raje Rodića, što treba da posluži kao opomena svim novinarima koji rade slobodno i profesionalno”, naveo je Vuksanović.
Povodom najavljenog usvajanja izmena Zakona o javnom informisanju, vlasnik lista „Kurir” Raja Rodić uputio je otvoreno pismo predsedniku Srbije Borisu Tadiću.
„Predsedniče, i Vi i ja znamo da je ovaj zakon uperen protiv mene i mojih novinara. Zašto ćutite? Dobro se sećam kad su ljudi zbog samo jedne rečenice gubili posao, a dobijali priliku da u zatvoru još jednom razmisle koliko vredi hrabrost da se kaže sve što se misli. Međutim, izgleda da su se korbač i vlast u Srbiji zauvek venčali”, navodi Rodić u svom pismu, ponudivši da pokloni svoj list državi Srbiji, ukoliko Boris Tadić uspe da pronađe „časnog, poštenog, po moralnim kvalitetima vrhunskog, nekorumpiranog državnog službenika” koji bi njime mogao da upravlja.
Osim nekoliko neodlučnih poslanika LDP-a, nadu opozicije i dela stručne javnosti da zakon neće proći u Skupštini juče je podgrejala i izjava Pala Šandora, lidera Demokratske zajednice vojvođanskih Mađara, koji je pozvao četiri poslanika Saveza vojvođanskih Mađara da glasaju protiv izmena Zakona o javnom informisanju.


M. Albunović

Tagovi

Povezani tekstovi