Janković: Osporena ustavnost Zakona o informisanju

To je obrazložio stavom da su neustavne neke odredbe koje je parlament nedavno usvojio i da ih sud mora ukinuti zato što sužavaju slobode i prava data Ustavom Srbije. Janković traži da Ustavni sud proveri da li je ustavna sloboda osnivanja javnog glasila prekršena time što su pravo osnivanja dobila samo domaća pravna lica, a ne i naši građani, stranci i strana pravna lica. Napao je odredbu po kojoj osnivač javnog glasila ne može preneti pravo na javno glasilo ili pravo na izdavanje javnog glasila jer je to neustavno vezivanje slobode izdavanja javnog glasila za nečije ime i prezime.
Po Jankovićevoj analizi, neustavna je privremena mera kojom se obustavlja izdavanje javnog glasila do pravosnažnosti okončanja postupka zbog privrednog prestupa. Kršenje ustava i obavezujućih međunarodnih pravnih normi je i zabrana izdavanja javnog glasila koje nije upisano u registar javnih glasila, kao i novčano kažnjavanje u tom slučaju. Najzad, novčane kazne za privredne prestupe i prekršaje više su od kazni za prestupe i prekršaje iz drugih zakona, čime je narušeno ustavno načelo jednakosti pred zakonom, a inače su i drakonske i mogu dovesti do gašenja javnih glasila.
U izjavi za „Blic” ombudsman ističe da je apelovao na brzo odlučivanje u Ustavnom sudu i naglašava da taj sud može suspendovati primenu osporenih odredbi do donošenja meritorne odluke. Ustavni sud je ovlašćen da zbog neustavnosti ukine normu iz bilo kog zakona, a na njegovu odluku nema žalbe.


 D. P. V.

Tagovi

Povezani tekstovi