Do odluke suda može da prođe i godinu dana!

Ukoliko Jankovićev zahtev USS bude razmatran u redovnom postupku, ne postoji određen rok za izjašnjavanje. Sudeći po dosadašnjoj dinamici odlučivanja, zakon bi mogao da bude ocenjen tek u septembru 2010. godine.
– Analize koje su uradili stručnjaci za ustavno pravo i medije ukazuje da postoji više razloga zbog kojeg bi konačni tekst o izmenama Zakona o javnom informisanju trebalo proveriti na Ustavom sudu Srbije – kaže Janković, istakavši da će sudu ukazati na sve razloge koji pokazuju da je reč o pitanju od opšteg društvenog značaja i da bi u najmanju ruku bilo korisno da što pre odluče.
– Naravno, Ustavni sud će sam odlučiti da li će to biti hitan postupak ili ne – dodaje Janković.
Petar Jeremić, predsednik IO UNS, za Glas javnosti kaže da sud može da ubrza postupak ako se zahtev proglasi hitnim zbog interesa javnosti.
– Proces pred USS trebalo bi da se vodi po hitnom postupku, jer, po zakonu, postoji ova mogućnost ako je interes javnosti veliki. Predsednik Tadić je uskratio mogućnost da se sud izjasni pre nego što on potpiše zakon, jer ga je parafirao istog dana – podseća Jeremić.
Jelka Jovanović iz NUNS kaže da će ovo udruženje, čim ombudsman podnese inicijativu, tražiti da se odlučuje po hitnom postupku.
– Jako je značajno da se što pre stave van snage odredbe zakona koje nisu ustavne. Od početka smo to tražili, ali naše izjave nisu korektno prenošene. Najavili smo to čim je zakon usvojen. Takođe, predložićemo da se sud izjasni po hitnom postupku. Koliko smo sračunali, ako se redovno postupa, odluka će biti doneta tek za godinu dana. Posle velikih potresa u javnosti, to bi bilo, čini mi se, necelishodno – ocenjuje Jovanovićeva.
U Ustavom sudu Srbije Glasu javnosti je rečeno da će zahtev biti razmatran po redovnoj proceduri.
– Nemamo rok za odlučivanje. Zahtevi za ocenu ustavnosti Zakona o informisanju ulaze u redovnu sudsku proceduru, a nakon što sudija izvestilac pripremi svoj referat, sud odlučuje o predmetu – kažu u USS.


O.N.

Tagovi

Povezani tekstovi