Državljanin Velike Britanije Džejms O’Konor, poznat kao PlugwalkJoe, koji je učestvovao u velikom hakerskom napadu na Twitter, u julu 2020. godine, osuđen je u SAD na pet godina zatvora.
Presuda protiv 24-godišnjeg O’Konora doneta je nešto više od mesec dana nakon njegovog priznanja krivice, i dve godine nakon njegovog hapšenja u Španiji, u julu 2021. godine.
Osim služenja zatvorske kazne, O’Konor će morati da vrati 794.000 dolara koje je napadom zamene SIM kartica ukrao u kriptovaluti u toj vrednosti od neimenovane kompanije.
Godine 2020, O’Konor i njegovi saučesnici uspeli su da dobiju pristup administrativnim alatima Twittera tako što su prevarili zaposlene u Twitteru. To im je omogućilo da objavljuju poruke sa profila velikih kompanija i poznatih ličnosti što su iskoristili za promovisanje prevare sa bitkoinima od koje su zaradili 120.000 dolara. O’Konor je zajedno sa saučesnicima sa hakovanih naloga pozivao pratioce da učestvuju u nagradnoj igri i ulože kriptovalutu, obećavajući da će dobiti udvostručeni iznos uloženih sredstava.
Tokom napada hakovano je 130 naloga kompanija, političara i poznatih ličnosti među kojima su @JeffBezos, @BarackObama, @elon_musk, @kanyewest, @JoeBiden, @BillGates, @WarrenBuffet, @Apple, @Uber, @coinbase, @Gemini, @binance, a hakeri su imali pristup i privatnim porukama vlasnika 36 hakovanih naloga.
Procenjuje se da je tokom napada na Twitter, koji se smatra jednim od najvećih napada u istoriji platforme, oko 350 miliona korisnika društvene mreže videlo sumnjive tvitove sa hakovanih naloga, i da su hiljade ljudi nasele na prevaru, verujući da je reč o pravoj nagradnoj igri.
U ovom napadu su pored O’Konora učestvovali i Mejson Šepard, Nime Fazelija i Grejem Ivan Klark, američki tinejdžer koji se 2021. izjasnio krivim za ovaj napad zbog čega je osuđen na 3 godine zatvora.
O’Konor je optužen i da je napadima zamene SIM-a hakovao Snapchat i TikTok naloge, a na spisku krivičnih dela koje je počinio nalazi se i sajber progon dve žrtve, od koji je jedna maloletna.
Pomoćnik američkog državnog tužioca Kenet Polajt opisao je O’Konorove postupke kao „flagrantne i zlonamerne“, navodeći da je „maltretirao, pretio i ucenjivao svoje žrtve, nanoseći im emocionalnu štetu“.
Iako je nekoliko dana nakon hakovanja Twittera, u intervjuu koji je dao Njujork Tajmsu, rekao da ga nije briga hoće li biti uhapšen i da nije učinio ništa loše, izgleda da se O’Konor u međuvremenu pokajao.
„Sramota me je što sam ovde. Izvinjavam se svim žrtvama mojih zločina. Ovde sam jer sam radio glupe i sramotne stvari. Nikada više neću prekršiti zakon“, rekao je O’Konor pred sudom.
S obzirom da je dugo vremena proveo u istražnom pritvoru, sudija je prilikom izricanja presude rekao da će O’Konor odslužiti samo polovinu kazne na koju je osuđen.