Hrvatsko novinarsko društvo pridružilo se Evropskoj federaciji novinara (EFJ) i Case koaliciji, mreži europskih organizacija u borbi protiv SLAPP-a, kako bi upozorili da opći pristup EU Veća Anti-SLAPP Direktivi dokida zaštitu novinara koji otkrivaju zlouporabe – što ugrožava pravo građana da znaju i novinara da informiraju. O svojim iskustvima svedoče kolege koje su na meti SLAPP-a te iznose svoje viđenje kakvu Anti-SLAPP Direktivu trebamo.
Kada bi sudovi, umjesto što vode dugotrajne postupke protiv novinara, odmah odbacili neutemeljene tužbe, rasteretilo bi se i sudove i novinare koji se iscrpljuju besmislenim tužbama i time onemogućavaju u svom radu.
Prvi korak bi trebao biti ukidanje odredbi o povredi časti i ugleda iz Kaznenog zakona, jer nepojmljivo je da novinari stradavaju, i psihički i materijalno, zbog iznošenja istine, a ne klevetanja neke javne osobe koja svojim utjecajem u značajnoj mjeri određuje kvalitetu života i razinu pravde i pravednosti za sve nas. Na svakome je da svojim radom i ponašanjem, svojim javnim djelovanjem, čuva vlastiti ugled i čast, to nije dužnost novinara, pa je apsurdno da ih se kažnjava samo zato što su javnim iznošenjem istine diskreditirali, ili osramotili nekog javnog, političkog ili pravosudnog dužnosnika. Pogotovo je nedopustivo da se vode za istu stvar odvojeni postupci, kazneni i parnični, da se novinare dvaput kažnjava za isti tekst, jer se prvi put, u kaznenom postupku namiruje država (proračun), a drugi put tužitelj vidajući svoje „duševne boli“ na račun novinara koji nisu, umjesto njih samih, čuvali njihov ugled i čast
Bilo bi pravedno da se SLAPP tužitelje može kazniti zbog podnošenja neutemeljenih tužbi protiv novinara, jer im je jedini cilj zastrašivanje i ušutkivanje novinara kako se, kad im beskrupulozni tužitelji oderu kožu, poduprti sustavom koji im drži stranu, nikad više ne bi drznuli dirnuti u „nedodirljive“. Neki među njima u SLAPP-u su našli i vrlo unosan izvor zarade, što je sramota za sustav koji to dozvoljava. Ako se radi o činjenicama, ako se komentira nešto što je nesporno, ali za tužitelje neugodno, to ne smije biti utuživo za novinare, ali bi trebalo biti za one koji podnose takve tužbe, dokazujući najčešće da novinari u sporu s njima nemaju šanse.
Dakle, Anti-SLAPP Direktiva mora biti jasnija, određenija i snažnija u obrani prava novinara na iznošenje slobodnog mišljenja bez pravnih posljedica. Bez toga Direktiva će biti pucanj u prazno, tek još jedan dokument koji neće imati konkretnog učinka na zaštitu novinarskih sloboda i prava, a mediji će postupno, zbog svoje potpune zarobljenosti kojekakvim interesima koje vlasnici štite, umjesto istine i prava javnosti da zna, postupno odumirati, bar onakvi kakve trebamo i za čiju se neovisnost borimo.