CPJ poziva na istragu o trovanju prognanih ruskih novinarki

komitet za zastitu novinara

Nemačke i gruzijske vlasti trebale bi temeljno i transparentno istražiti navode da su prognane ruske novinarke Elena Kostjučenko i Irina Bablojan otrovane tijekom 2022., saopštili su iz Committee to Protect Journalists (CPJ).

 

Izveštaji da su ruske novinarke Elena Kostyuchenko i Irina Babloyan možda otrovane u Njemačkoj i Gruziji iznimno su alarmantni i moraju se odmah istražiti, rekao je Carlos Martinez de la Serna, programski direktor CPJ-a te dodao kako bi njemačke i gruzijske vlasti trebale ove optužbe tretirati s najvećom ozbiljnošću i učiniti sve što mogu kako bi zaštitile živote novinara koji žive u egzilu.

 

Portal The Insider objavio je da su obje novinarke imala neobjašnjive zdravstvene probleme od listopada 2022. te da su bili zabrinuti da su možda otrovani, jer su  su se osjećale slabo i imale otekline te druge simptome trovanja.

 

Kostjučenko je bila dugogodišnji izvjestitelj za nezavisne ruske novine Novaya Gazeta, a počela je raditi za nezavisnu novinu Meduza u rujnu 2022. Babloyan je prethodno bila novinarka sada zatvorene televizije Ekho Moskvy, a trenutno radi za Živoj Gvozd koji su pokrenulli bivši zaposlenici  Ekho Moskvy.

 

Njemačke vlasti ispitale su novinarke u vezi s njihovim simptomima. Stručnjaci s kojima je razgovarao The Insider rekli su da se Kostjučenkovi simptomi „ne mogu objasniti ničim drugim“ osim trovanjem, te da su Babloyanovi simptomi „vjerojatnije“ uzrokovani trovanjem nego bilo kojom drugom bolešću.

 

Kostjučenko i Bablojan kritički su izvještavali o ruskoj politici i invaziji na Ukrajinu. BBC, njemački javni emiter Deutsche Welle i RFE/RL koji financira američki Kongres izvijestili su o navodima novinara i također navele  da su ruske vlasti optužene za trovanje nekoliko ruskih disidenata i kritičara, uključujući one koji žive u inozemstvu.

 

U izvješću, koje je Meduza objavila, te u intervjuu s ruskim blogerom Yuryjem Dudom, Kostjučenko je rekla da se počela osjećati loše 18. listopada 2022., nakon putovanja u München, gdje je podnijela zahtjev za ukrajinsku vizu kako bi pratila rat za Meduzu, stoji između ostalog u priopćenju CPJ-a.

Tagovi

Povezani tekstovi