AI: Transparentnost se mora vratiti u srž Zakona o veštačkoj inteligenciji

Izvor: EFJ
Izvor: EFJ

Za zakon o veštačkoj inteligenciji koji je prilagođen inovacijama i kreatorima: Evropska kreativna zajednica apeluje na kreatore politike EU da vrate transparentnost u srce EU zakona o veštačkoj inteligenciji.

Predstavljamo kolektivni glas stotina hiljada pisaca, prevodilaca, izvođača, kompozitora, tekstopisaca, režisera, scenarista, vizuelnih umetnika, novinara i drugih kreativnih radnika čija umetnost leži u srži kreativnosti koju naša društva njeguju i uživaju na dnevnoj bazi.

 

Danas se zaštićena dela, glasovi i slike naših članova koriste bez njihovog znanja, saglasnosti i naknade za generisanje sadržaja. Takva upotreba može naštetiti njihovim moralnim, ekonomskim i ličnim pravima i ugroziti njihov lični i profesionalni ugled i sredstva za život. Oni takođe predstavljaju širi društveni i politički rizik jer veštački generisani ili izmanipulisani sadržaji mogu igrati značajnu ulogu u širenju dezinformacija i narušavanju poverenja u autentičnost digitalnog sadržaja.

 

Stoga čvrsto smatramo da skupovi podataka koje koristi generativna AI treba da budu naznačena na najvišem nivou transparentnosti i da oni koji koriste ove tehnologije treba da dokažu da je njihova obuka o AI sprovedena u skladu sa važećim zakonima EU i nacionalnim zakonima, bilo da se radi o intelektualnoj svojini, zaštiti ličnih podataka ili drugim relevantnim odredbama. Nijedna zaštita ugrađena u GDPR i CDSM direktive nema ni najmanju šansu da funkcioniše ako odgovarajući zahtevi za transparentnost nisu uključeni u AI EU Act, uključujući stroge obaveze čuvanja evidencije i transparentnosti u vezi sa korišćenjem sadržaja zaštićenog autorskim pravima od strane generativnih AI modela. Ovo je preduslov da autori, izvođači i drugi kreativni radnici pokušaju da iskoriste ovu zaštitu, ako saznaju za neovlašćeno korišćenje.

 

Međutim, verujemo da Zakon o veštačkoj inteligenciji takođe treba da izdrži test vremena i da iz tog razloga ne treba eksplicitno da pominje posebne mehanizme, kao što je onaj u čl. 4 direktive 2019/790, koji tek treba da dokažu svoju legitimnost i delotvornost u ovoj tehnološkoj oblasti koja se razvija.

 

Zakon o veštačkoj inteligenciji takođe treba da nametne striktne obaveze vidljivog i/ili zvučnog označavanja za sve one koji koriste generativne tehnologije zasnovane na veštačkoj inteligenciji, upozoravajući javnost na činjenicu da je ono što gledaju, slušaju ili čitaju izmenjeno ili generisano AI. Iako se ove obaveze mogu prilagoditi prirodi sadržaja kako ne bi ometali njegovu eksploataciju, mi odlučno odbijamo široke izuzetke koji bi u praksi obesmislili obaveze označavanja.

 

Stoga pozdravljamo i podržavamo napore Evropskog parlamenta i predsedništva Španije da se pozabave ovim ključnim pitanjima, kako u pogledu obuke generativne veštačke inteligencije, tako i u pogledu obaveznog označavanja svih sadržaja koji su veštački generisani ili kojima se manipuliše. Nasuprot tome, mi smo duboko uznemireni pokušajima da se značajne obaveze zamene lakom samoregulacijom za osnovne modele i AI generativne namene.

 

Pošto je vreme od suštinske važnosti, apelujemo na evropske institucije da se dogovore o uravnoteženoj regulativi koja ne samo da podstiče razvoj AI tehnologije i povezanih poslova, već i garantuje pristup stvaranju usmeren na čoveka koji štiti prava i sredstva za život autora i umetnika koje predstavljamo.

 

Potpisnici:

CEATL (European Council of Literary Translators’ Associations), ECSA (European Composer and Songwriter Alliance), EFJ (European Federation of Journalists), EGAIR (European Guild for Artificial Intelligence Regulation), EWC (European Writers’ Council), FERA (Federation of European Screen Directors), FIA (International Federation of Actors), FIM (International Federation of Musicians), FSE (Federation of Screenwriters in Europe), IAO (International Artist Organisation), IFJ (International Federation of Journalists), UNI MEI – UNI – Media, Entertainment and Arts, UVA (United Voice Artists).

 

Izvor: EFJ

 

 

 

Tagovi

Povezani tekstovi