Reporteri bez granica (RSF) javili su jučer da je Apple Intelligence, novi proizvod kompanije Apple, generisao lažnu vijest i pripisao je BBC-u. Naveli su da su vrlo zabrinuti zbog rizika koji novi alati umjetne inteligencije (artificial intelligence AI) predstavljaju za medijske kuće.
Apple, kompanija koja stoji iza iPhonea, novu funkciju je lansirala 11. decembra u Ujedinjenom Kraljevstvu. RSF piše da je za manje od četrdeset osam sati kompanija pokazala da njen novi generativni AI alat nije u stanju proizvesti pouzdane informacije na dosljedan i pouzdan način.
BBC se 13. decembra žalio Appleu nakon sažetka koji je generisao Apple Intelligence. U tom sažetku je prikazano da je BBC izvijestio o samoubistvu Luigija Mangionea, glavnog osumnjičenog za ubistvo izvršnog direktora UnitedHealthcarea Briana Thompsona. Ova informacija nije tačna.
Thompson je ubijen 4. decembra, a Mangione je nakon ubistva pobjegao s mjesta događaja. Uhapšen je 9. decembra.
“Ovaj incident ukazuje na nesposobnost AI sistema da sistemski objavljuju kvalitetne informacije, čak i kada se temelje na novinarskim izvorima”, piše RSF. Dodali su da način na koji AI sistemi rade automatski ih diskvalifikuje kao pouzdanu tehnologiju za medije koja se može koristiti u rješenjima namijenjenim široj javnosti.
Takva greška, navodi RSF, ilustruje da su generativne usluge umjetne inteligencije još previše nezrele da bi proizvele pouzdane informacije za javnost i da ne bi trebalo da budu dopuštene na tržištu za takve upotrebe.
RSF je pozvao Apple da postupi odgovorno i ukloni ovu funkciju.
“Automatizovana proizvodnja lažnih informacija koje se pripisuju jednom mediju je udar na vjerodostojnost medija i opasnost za pravo javnosti na pouzdanu informaciju o aktuelnostima”, izjavio je Vincent Berthier, voditelj Odjela za tehnologiju i novinarstvo u RSF-u.
Rekao je i da evropski Zakon o umjetnoj inteligenciji, uprkos tome što je bio najnapredniji zakon na svijetu u ovom području, nije klasifikovao umjetnu inteligenciju za generisanje informacija kao sisteme visokog rizika, zbog čega je, kako je istakao, ostavio kritični pravni vakuum te da se ta praznina mora odmah popuniti.
Apple Intelligence između ostalog koristi AI za sumiranje i grupisanje obavještenja. Nova funkcija sumiranja obavještenja koristi AI za “inteligentno sažimanje obavijesti”, odnosno donosi ključne detalje iz korisnikovih najprometnijih aplikacija.
Glasnogovornik BBC-a je rekao da su kontaktirali Apple kako bi istakli zabrinutost zbog lažne vijesti i riješili problem, a Apple je, kako je navedeno iz BBC-a, odbio da komentariše.
“BBC News je medij kojem se najviše vjeruje na svijetu”, rekao je glasnogovornik BBC-a.
Dodao je da je od suštinske važnosti da njihova publika može vjerovati bilo kojoj informaciji ili novinarstvu objavljenom u njihovo ime.
RSF je u podsjetio na Parisku povelju o etničnoj upotrebi AI-a u novinarstvu. Povelja nalaže da upotreba medijskih sadržaja u AI sistemima mora biti uvjetovana poštovanjem integriteta informacija i temeljnih načela novinarske etike.