Australijska vlada će doneti zakon o zabrani društvenih mreža za decu mlađu od 16 godina. Premijer Australije, Entoni Albaneze, je rekao da predloženi zakon ima za cilj da ublaži „štetu koju društvene mreže nanose deci“.
Iako će se o mnogim detaljima tek raspravljati, vlada je rekla da se zabrana neće odnositi na mlade koji se već nalaze na društvenim mrežama. Međutim, neće biti izuzeća od starosne granice za decu koja imaju saglasnost roditelja.
Vlada kaže da će odgovornost biti na platformama društvenih mreža, kao što su Instagram, Facebook, TikTok, X i YouTube, da pokažu da preduzimaju razumne mere da spreče pristup deci.
Albaneze je rekao da neće biti kazni za korisnike i da će biti na australijskom komesaru za onlajn bezbednost da sprovodi zakon.
Predloženi zakon će se naći pred poslanicima sledeće nedelje, a stupiće na snagu godinu dana nakon što ga poslanici ratifikuju, rekao je Albaneze.
Iako se većina stručnjaka slaže da društvene mreže mogu naštetiti mentalnom zdravlju adolescenata, mnogi su podeljeni oko efikasnosti pokušaja da se one stave van zakona. Neki stručnjaci kažu da zabrane samo odlažu izlaganje mladih aplikacijama kao što su TikTok, Instagram i Facebook, umesto da ih nauče kako da se ponašaju na internetu.
Raniji pokušaji ograničavanja pristupa, uključujući i pokušaje Evropske unije, uglavnom su propali ili su naišli na odgovor tehnoloških kompanija. Ostaje i pitanje kako bi implementacija funkcionisala s obzirom da postoje alati koji mogu zaobići zahteve za verifikaciju uzrasta.
Jedna od najvećih australijskih grupa koja zastupa dečja prava kritikovala je predloženu zabranu. U otvorenom pismu upućenom vladi u oktobru, koje je potpisalo više od 100 akademika i 20 organizacija civilnog društva, australijska radna grupa za prava deteta pozvala je Albanezea da umesto zabrane razmotri nametanje „bezbednosnih standarda“ platformama društvenih mreža.
Druge organizacije i aktivisti koji su lobirali za zakon, smatraju da su zabrane potrebne da bi se deca zaštitila od štetnog sadržaja, dezinformacija, maltretiranja i drugih pritisaka na društvenim mrežama.
Na pitanje da li bi trebalo uložiti veće napore da se deca edukuju o tome kako da se snalaze sa prednostima i rizicima korišćenja interneta, Albaneze je rekao da bi takav pristup bio nedovoljan jer „pretpostavlja jednak odnos moći“.
„Tehnološke kompanije su neverovatno moćne. Ove aplikacije imaju algoritme koji teraju ljude na određeno ponašanje.“
Izvor: Informacija.rs