Beba bez duše

Slavko Ćuruvija je otac tabloidnog novinarstva u Srbiji i preteča Nacionala, Kurira, Balkana i Presa. Prvi je izmišljao vesti, podmetao i koristio novine radi ostvarenja ličnih ili političkih ciljeva! Ovim rečima, na mučki ubijenog novinara i vlasnika Dnevnog telegrafa i Evropljanina obrušio se bivši šef vladinog Biroa za komunikacije Vladimir – Beba Popović. Njegove tvrdnje uglas su osudili svi Ćuruvijini saradnici, nazivajući ih neumesnim, posebno na osmu godišnjicu od njegove tragične smrti.


 Popović je, doduše, svoje optužbe ublažio rečima da je „strašno to što su Ćuruviji uradili i još strašnije što su ti isti i dalje na vlasti, ovako ili onako, ali da mu nikako ne može zaboraviti ‘gore pomenuto'“?! Saradnici i novinari koji su imali priliku da rade s pokojnim Ćuruvijom ogorčeni su na Popovićeve optužbe. Miroslav Kos, nekadašnji Ćuruvijin zamenik u Dnevnom telegrafu (DT), koji je na toj poziciji ostao do gašenja novina marta 1999. godine, kaže za Kurir da su Bebine ocene „krajnje neprimerene i paušalne“.


– Preterane su i neumesne. Pre svega, tvrdnja da su neke stvari izmišljane i podmetane. Radio sam tamo, i to lično znam. E, sad, činjenica je da je on prvi pokrenuo privatne novine i da se prvi put kod nas javljaju tabloid i senzacionalizam, ali nikako ne vulgarnost, pa otuda ne bih poredio ta izdanja s današnjim izdanjima tabloida – kaže Kos, dodajući da su jedino Ćuruvijini projekti imali snage da se suprotstave režimu, zbog čega je i izgubi život.


Predsednik UNS Nino Brajović kaže za Kurir da je Popovićeva izjava „besmislena i ružna“.
– Taj čovek je izgubio glavu jer je svoj posao radio iz uverenja, a nikako zbog nečeg drugog. Činjenica je da je on prvi u Srbiji pokrenuo žutu štampu, koju, naravno, nije on izmislio, već ju je preneo iz sveta. Opšte je poznato, a to bi Popović trebalo da zna, da su tabloidi stvoreni pre više od 170 godina u SAD i da postoje svuda u svetu kao nešto što je dozvoljeno, što se kupuje i što je tiražno – kaže Brajović.


On dodaje da su neki od listova koje je Popović naveo u međuvremenu propali, a oni koji su opstali definitivno zavređuju pažnju, imaju tiraž i svakako treba da postoje. Brajović podseća da su Ćuruvijini novinski projekti okupljali i iznedrili neke od današnjih najboljih novinara u Srbiji.


Dragan Bujošević, koji je, inače, bio prvi urednik nekadašnjeg Evropljanina, kaže za Kurir da te novine ni izbliza nisu izgledale kao DT, odnosno da je DT imao prizvuk senzacionalističke štampe.
– Ipak, Ćuruvija nikada te novine nije zloupotrebljavao za ono za šta ga Popović optužuje. Zbog objavljivanih tekstova, i Ćuruvija i ja smo optuženi za rušenje ustavnog poretka – navodi Bujošević.


Ostale optužbe koje je Popović izneo na račun Ćuruvije, Bujošević nije želeo da komentariše, kao ni Ivan Radovanović, koji je svojevremeno bio urednik u DT. Radovanović nam je samo objasnio da on ima svoje mišljenje o svemu, koje od ubistva Ćuruvije nije iznosio u javnost, niti namerava da to radi.



 

Tagovi

Povezani tekstovi