Bombom na novinara

Ispred prozora spavaće sobe novinara nedeljnika „Vreme” Dejana Anastasijevića, juče ujutru, eksplodirala je ručna bomba „kašikara”. Napad na Anastasijevića izveden je u Hadži Đerinoj ulici broj 14, na Vračaru, u Beogradu. Usled detonacije došlo je do oštećenja prozora spavaće sobe, fasade oko prozora, kao i oštećenja putničkih vozila, parkiranih ispred zgrade. Srećom, u ovom napadu niko nije povređen. Napad su osudili premijer Vojislav Koštunica i predsednik Srbije Boris Tadić, koji je juče posetio redakciju „Vremena”. Eksplozija bombe na prozoru Anastasijevićevog stana izazvala je burne reakcije najšire javnosti koja je osudila ovaj napad.


Novinar Anastasijević ocenio je da aktiviranje bombe na prozoru njegovog stana nije napad na njega lično, već „čin terorizma uperen protiv društva i države”. –Pretpostavljam da se radi o nekom kome sam svojim javnim istupima išao na živce, pa je odlučio da reaguje, pošto sam gostovao u emisiji ’Kažiprst B92‘ – rekao je Anastasijević na konferenciji za novinare u prostorijama redakcije lista „Vreme”. Anastasijević je kazao da je reč o pretpostavci, jer ne postoji nijedan razlog niti osoba za koju bi mogao da misli da stoji iza napada.


 – Ovo je mnogo više napad na profesiju, nego mene lično i negde mora da se podvuče crta. Nisam prvi, ali se nadam da sam poslednji napadnuti novinar – rekao je Anastasijević.


On je preneo da je policija brzo reagovala, da je aktiviranje bombe shvatila kao slučaj od najvećeg prioriteta i da mu je ponuđena policijska zaštita, ali da još nije odlučio da li da je prihvati ili ne.


Policija je saopštila da intenzivno traga za osobom koja je postavila „kašikaru” na sims prozora stana koji se nalazi u prizemlju višespratne zgrade. Nezvanično, glavni trag u identifikaciji napadača je neeksplodirana „kašikara” koja je nađena ispred ulaza susedne zgrade broj 12. Budući da na ovoj neeksplodiranoj „kašikari” nije bio izvučen osigurač za aktiviranje ručne bombe, pretpostavlja se da je ona ispala napadaču iz džepa. Specijalizovana ekipa policije odnela je ovu „kašikaru” u DNK laboratoriju MUP-a Srbije, kako bi pokušala da pronađe otiske prstiju napadača i druge DNK tragove koji bi mogli da budu dovoljan dokaz za hapšenje osumnjičenog. Izvori „Politike” iz MUP-a Srbije nisu želeli da otkriju da li je na „kašikari” pronađen bilo kakav trag.


Inspektori policije za sada ne mogu tačno da otkriju da li je napad na Anastasijevića bio zapravo pokušaj njegovog ubistva ili je reč o zastrašujućoj opomeni. Naime, poznato je da eksplozija bombe nosi poruku tipa: „prestani sa tim što radiš, ili znaš šta te čeka”. S druge, strane, bomba je postavljena na prozor sobe u kojoj su spavali Anastasijević i njegova supruga, što može da ukazuje na činjenicu da je napadač želeo da likvidira ovog novinara.


Glavni i odgovorni urednik nedeljnika „Vreme” Dragoljub Žarković izjavio je juče da podmetanje bombe ispred stana novinara Anastasijevića predstavlja pokušaj ubistva. Žarković je naglasio da bomba podmetnuta ispred stana u kojem novinar živi sa ženom i malim detetom predstavlja „više od zastrašivanja”.


Takođe, kako nam je objašnjeno, to što je „kašikara” postavljena na sims spavaće sobe ukazuje na to da je bombaš najverovatnije bio dobro upoznat sa rasporedom prostorija u Anastasijevićevom stanu. Najverovatnije je on boravio u Hadži Đerinoj ulici nekoliko dana pre napada, pa bi policiji mogla da koristi svaka informacija građana o tome da li je primećeno nešto sumnjivo.


Drugi pravac istrage policije je otkrivanje tačnog motiva napada. Policija nema dileme da je napad izveden zbog Anastasijevićevih tekstova ili zbog njegovih izjava u javnosti. Ali, sada se ne može brzopleto precizirati koji tekst ili izjava može biti motiv napada.


Žarković je ocenio da ceo slučaj najverovatnije ima veze sa gostovanjem Anastasijevića u emisiji „Kažiprst” na radiju B92 u kojoj je on govorio o suđenju i presudi grupi „Škorpioni”, jer je neko posle te emisije, u četvrtak, pokušao da se u redakciji „Vremena” raspita bliže o Anastasijeviću i njegovoj rodbini.


U toj emisiji, emitovanoj 11. aprila na radiju B 92, Anastasijević je kritički govorio o nedavnoj presudi „Škorpionima”, po zakonu iz 1995. godine, kada je maksimalna kazna za ubistvo bila 20 godina zatvora. Između ostalog, Anastasijević je rekao da postoje zapisnici sa Vrhovnog saveta odbrane koji daju drugačiju sliku povezanosti državnih organa Srbije sa ratom u BiH. –Ljudi koji su videli te zapisnike kažu da tamo ima svašta iz čega bi se moglo videti da su pojedini organi države Srbije, pre svega vojska, tajne službe i policija, bili mnogo više angažovani u ratu u Bosni nego što je to predstavljeno ne samo u javnosti, nego i pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu – rekao je on.


Dejan Anastasijević je dugogodišnji novinar nedeljnika „Vreme”, bio je izveštač sa ratišta na prostorima bivše Jugoslavije devedesetih godina, svedočio je u Hagu na suđenju Slobodanu Miloševiću, i poslednjih godina angažovano pisao o kriminalu i ratnim zločinima.


Za analitički i hrabar pristup novinarstvu, Anastasijević je dobio više novinarskih nagrada, uključujući nagradu NUNS-a, „Dušan Bogavac” i „Staša Marinković”.


Anastasijević je poznat po svojim tekstovima o bezbednosnim snagama Srbije, kao i o člancima o ratnim zločinima, u poslednje vreme posebno o slučaju „Škorpiona” i braće Bitići.


Anastasijević je izveštavao je o ratnim zločinima počinjenim nad albanskim stanovništvom na Kosovu tokom 1998. godine, zbog čega je bio krivično gonjen od strane režima Slobodana Miloševića pod optužbom da „širi dezinformacije i pomaže teroristima”.


Danijela Vukosavljević – Dušan Telesković

Tagovi

Povezani tekstovi