Borba političara protiv medija

Beograd – LDP ima još mnogo vremena da odluči kako će se izjasniti o izmenama Zakona o informisanju, s obzirom na to da je dan glasanja 31. avgust još daleko. Odredićemo se prema Zakonu u skladu s dogovorom sa svim relevantnim novinarskim udruženjima i pod uslovom da se čitav set medijskih zakona uskladi sa evropskim standardima – rekao je Danasu potpredsednik Liberalno-demokratske partije Nebojša Ranđelović, koji navodi da će poslanički klub njegove stranke „verovatno biti jedinstven“ tokom glasanja o Predlogu izmena Zakona o javnom informisanju.


Na pitanje zbog čega je LDP promenio mišljenje, budući da je na početku rasprave u parlamentu najglasnije tražio povlačenje Vladinog predloga iz skupštinske procedure, Ranđelović kaže da je ta stranka tražila da se povuče predlog koji je, bez razloga, „prošvercovan u parlament“.
– Niko nije promenio mišljenje, a LDP sada pokušava da ispravi greške koje je načinila vladajuća koalicija stavljajući u skupštinsku proceduru zakon koji nije prošao čak ni javnu raspravu – ističe on i podseća da su predstavnici LDP razgovarali s predstavnicima oba novinarska udruženja i da se sa NUNS-om saglasio da se hitno mora usvojiti medijska strategija kojom će se definisati pravac razvoja medija i stvoriti preduslovi za donošenje konkretnih zakonskih rešenja. Za razliku od NUNS, Udruženje novinara Srbije, kako za Danas kaže predsednica tog udruženja Ljiljana Smajlović, i nakon razgovora s članovima radne grupe LDP ostalo je pri stavu da su predložene izmene Zakona o informisanju nedemokratske i protivne Ustavu Srbije i Evropskoj konvenciji za ljudska prava i da je najbolje da Vladin predlog bude povučen iz procedure.


Za povlačenje izmena Zakona je i Srpska napredna stranka, koja je pored SRS, DSS i Nove Srbije najavila da će u ponedeljak 31. avgusta glasati protiv. „Zakon je kriminalno loš i ne postoji opravdanje za njegovo izglasavanje“, ističe funkcioner SNS Nebojša Stefanović, pozivajući predstavnike vlasti da „prestanu s političkim igrama“.
– Igre koje igraju sa ovakvim i onakvim novinarskim udruženjima kako bi navodno menjali zakon, pa da ga usvoje, pa da menjaju i usvajaju neke druge zakone kojima će tobože da poprave dejstvo Zakona o informisanju, služi samo kao paravan i kao način da se opravda usvajanje kriminalno lošeg akta – ističe Stefanović.


I poslanici vladajuće Socijalističke partije Srbije, Jedinstvene Srbije i Partije ujedinjenih penzionera tokom proteklih dvadesetak dana od završetka rasprave u parlamentu, kako tvrde, nisu promenili mišljenje.
– Tokom glasanja o izmenama Zakona o informisanju mi ćemo biti uzdržani – kaže za Danas šef poslaničke grupe PUPS Momo Čolaković i dodaje da je više razloga zbog kojih koalicija SPS-PUPS-JS neće podržati Vladin predlog. Jedan od razloga, prema njegovim rečima, jeste izostanak javne rasprave, drugi su visoke kazne, zatim gušenje slobode medija i javne reči, ali i to što PUPS „ne želi da učestvuje u borbi političara protiv medija“, kaže Čolaković i dodaje da bi najbolje bilo da se taj zakon povuče iz skupštinske procedure, kako bi se natenane pripremio nov, mnogo kvalitetniji zakon. Ipak, šef poslaničke grupe PUPS napominje da će 31. avgusta, na početku sednice parlamenta, pet poslanika ove stranke dati kvorum, „jer je to demokratski i civilizacijski način“.


O Zakonu o informisanju koji je podelio vladajuću koaliciju i opoziciju, tokom proteklih mesec dana, iako bez organizovane javne rasprave, negativno se izjasnila celokupna domaća stručna javnost, ali i međunarodne organizacije. Rodoljub Šabić, poverenik za informacije, ocenio je da ovaj predlog zakona ne treba da bude usvojen. „Mislim da za to ima mnogo kulturoloških, političkih, socioloških i, razume se, pravnih razloga“, upozorava Šabić.


Dejvid Dadž, direktor Međunarodnog instituta za štampu, ocenio je za Danas da bi Evropski sud mogao da ospori novi zakon o informisanju .
– Takva vrsta zakona nije prihvatljiva u modernom, demokratskom društvu, jer predstavlja pokušaj države da napravi niz birokratskih pravila koje mediji moraju da poštuju da ne bi bili zabranjeni. Zapravo, to je jedan oblik cenzure pomoću birokratije, a mediji se suočavaju s oštrim kaznama koje nisu proporcionalne manjim prekršajima – upozorio je Dadž. Zabrinutost zbog predloženih izmena zakona o medijima izrazila je Organizacija medija jugoistočne Evrope (SEEMO). SEEMO shvata da postoji potreba u Srbiji za veći stepen medijske regulacije i da mediji moraju da se ponašaju odgovorno, ali je i zabrinut da bi predloženi dokument mogao da obeshrabri istraživačko novinarsko i da vodi ka samocenzuri i zatvaranju pojedinih medijskih kuća, saopštila je ta organizacija.


Kako saznaje Danas, šef misije OEBS u Srbiji Hans Ola Urstad danas će objaviti zvanični stav te međunarodne organizacije o Predlogu izmena Zakona o javnom informisanju, koji je podnela Vlada Srbije, i oglasiće se saopštenjem za javnost.


Mirjana R. Milenković

Tagovi

Povezani tekstovi