Bruka!

Beograd- Imenovanje ambasadora SCG po svetu izgleda ne može da prođe bez skandala! Poslednji u nizu je je odlazak dojučerašnjeg glavnog i odgovornog urednika dnevnika Danas Grujice Spasovića za ambasadora u Sarajevo. Podsetimo, reč je o glavnom uredniku, koji je dan posle strašnog pogroma Srba na Kosovu 17. marta 2003. godine na naslovnoj strani Danasa objavio naslov „Žestoki sukobi Srba i Albanaca širom Kosova i Metohije“! Sa sve slikom spaljene džamije u Beogradu!


Kako Kurir saznaje, za imenovanje Spasovića na mesto ambasadora u Bosni i Hercegovini odlučujući uticaj na ministra spoljnih poslova Vuka Draškovića izvršio je profesor međunarodnog prava Vojin Dimitrijević.


– Dimitrijević, koji je aktuelni direktor beogradskog Centra za ljudska prava, jedne od istaknutijih organizacija u nevladinom sektoru, želeo je da se tako oduži Spasoviću zbog „građanske“ orijentacije njegovog lista – tvrdi izvor Kurira koji je zahtevao anonimnost.


Međutim, naš sagovornik navodi da nije poznato na osnovu kojih kriterijuma je Spasović određen za to mesto, niti koje ga reference preporučuju, i to samo nepuna dva meseca pošto je njegov redakcijski kolega Radivoj Cvjetićanin preuzeo dužnost ambasadora u Hrvatskoj!


S druge strane, bivši ministar spoljnih poslova Goran Svilanović napominje da nije u redu da kao bivši šef diplomatije komentariše imenovanja aktuelnog ministra, ali dodaje da je svestan da „postoji mnogo kompromisa i dogovora, za koje ima razumevanja“.


Naročito bi trebalo voditi računa ko se šalje u Zagreb i Sarajevo, s kojima imamo veoma složene odnose. Tamo bi trebalo da nas predstavlja neko ko je vešt, iskusan u politici, jer mora da zadovolji interese i Hrvatske, odnosno, BiH, i SCG – ističe Svilanović. On dodaje da ipak „preferira imenovanje ljudi iz Ministarstva, koji su profesionalci“, ali je problem u tome što ih ima premalo.


– Način na koji vrednujete ambasadora je jednostavan. Samo pogledate koliko puta su ga primili premijer ili predsednik te države, koliko puta je uspeo da organizuje njihovu posetu SCG i koliko puta su naši zvaničnici gostovali u toj zemlji – naglašava Svilanović.


Inače, Spasović i Cvetićanin nisu prvi novinari koji su se presvukli u ambasadore. Pre njih, bivši urednik NIN-a Milivoje Glišić imenovan je za ambasadora u Australiji, a nekadašnji urednik Dnevnika TV Beograd Mihajlo Kovač bio je ambasador u Beču. Ambasador u Tunisu je još jedan nekadašnji kadar TV Beograd i član DSS Milorad Jovanović, a u Iranu novinar Tanjuga Goran Opačić.


Ambasadori su bili i novinar Politike Biserka Matić, koja se vratila iz Makedonije, novinar Bete Radomir Diklić, koji je bio ambasador u Parizu, dok nas je dopisnik Tanjuga Dejan Vasiljević predstavljao u Švedskoj.

Tagovi

Povezani tekstovi