Beograd-Republička izborna komisija obrazovala je Komisiju za sprovođenje javnih nabavki za obezbeđenje tehničkih uslova za sprovođenje referenduma o ustavu, na čijem je čelu advokat Dobrivoje Glavonjić, koji je ostao upamćen kao šef beogradskog Suda za prekršaje u vreme kada je taj sud drakonskim presudama kažnjavao srpske medije po zloglasnom julovsko-radikalskom zakonu o informisanju!
Sam Glavonjić kaznio je sa 300.000 dinara u decembru 1998. godine list Dnevni telegraf, koji je bio u vlasništvu kasnije ubijenog novinara Slavka Ćuruvije. Glavonjić je presudio i da se odgovorni urednik tog lista Dragan Novaković kazni sa 150.000 dinara, a zbog navodnog kršenja Zakona o informisanju.
Tako će čovek koji je, prema tvrdnjama kolega, prednjačio u zahtevu da sudije visokim finansijskim kaznama uništavaju tadašnje nerežimske medije, sada upravljati javnim nabavkama za sprovođenje referenduma o prvom demokratskom ustavu!
Inače, novac koji je Vlada iz budžeta izdvojila za referendum, čitavih 585 miliona dinara, očigledno neće biti dovoljan, pošto je RIK zatražila da se pored 311 miliona koji su njoj odobreni za organizaciju referenduma, izdvoji dodatnih 120 miliona. Zahtev je obrazložen povećanjem broja članova glasačkih odbora i dvodnevnim trajanjem referenduma. Pored novca koji će dobiti RIK, Vlada je za kampanju političkim strankama odobrila čitavih 150 miliona, a samoj sebi 125 miliona dinara.
Nakon što je referendum raspisan, odlučeno je da će glasački odbori imati, umesto dosadašnjih šest, deset članova. Oni po odluci RIK neće dobiti posebnu naknadu za dežurstvo u noći između 28. i 29. oktobra, kada će biračka mesta biti zatvorena. Predsednici i zamenici predsednika glasačkih odbora primiće naknadu po 3.000 dinara, članovi i njihovi zamenici po 2.500.
Predsednik, članovi i sekretar opštinskih komisija koje je obrazovala RIK i njihovi zamenici dobiće naknadu po 20.000 dinara, dok će za zakup prostorije koja je u privatnom vlasništvu, a koja je određena za glasačko mesto, vlasniku biti isplaćeno 3.000 dinara. Takođe, 5.000 dinara je predviđeno za materijalne i druge troškove po glasačkom mestu.
(K.K.)