Beograd-Izmene i dopune Zakona o radiodifuziji koje je juče usvojila Narodna skupština, glasovima 121 poslanika vladajuće koalicije, samo su dodatno „dolile ulje na vatru“. Naročito pošto je propao pokušaj da se pre glasanja sastane skupštinski Odbor za kulturu i informisanje, na koji su došli članovi Saveta RRA, ministar Dragan Kojadinović, ali ne i poslanički kvorum.
Prvo se ispostavilo da je dva sata ranije već održana jedna sednica Odbora za koju nisu znali ni neki njegovi članovi, a na kojoj je dato „zeleno svetlo“ da se zakon menja. Onda je trebalo da u podne, na novoj sednici umesto prvog čoveka Agencije Nenada Cekića, izveštaj o radu RRA pred Odborom podnese njegov zamenik Aleksandar Vasić. Čekalo se više od sata da se pojavi neko od poslanika ko bi dao kvorum za početak rada, svi su primetili da nema Svetlane Stojanović (DSS) koja je branila predložene izmene zakona pred Skupštinom, a onda je socijalista Rajko BaraliĆ demonstrativno napustio sednicu i tako stavio tačku na pokušaj da se Odbor, uopšte, okupi.
– Meni sve ovo izgleda kao da je dogovoreno – primetio je, odlazeći, Aleksandar Vučić (SRS), zamenik predsednika Odbora za kulturu i informisanje.
Tako je propala prilika da ministar Kojadinović kaže to što misli o dosadašnjem radu Agencije, „praznih ruku“ su ostali i protivnici ovakvog prekrajanja zakona – NUNS i OEBS, samo je Vasić sa sastanka otišao zadovoljan.
Kojadinović je, u izjavi novinarima, rekao da je ogorčen i da je očekivao da će Odbor da predloži skupštini da se kompletan Savet smeni i „dođu neki drugi ljudi“:
– Ovako je ispalo da će jedan dobar zakon rađen po evropskom modelu, poslužiti kao paravan za neku staru praksu i nastavak nekih nečasnih radnji. Savet nije ni svoj ni nezavisan. Ovo što se dogodilo je pravi skandal. Od danas verujem da ni javni servis neće biti ono što smo zamišljali i želeli. A, siguran sam da će odluke Saveta koje su već donete kad-tad biti osporene i srušene i oni koji su sada najveći saveznici Savetu i koji im se zahvaljuju na dobijenim dozvolama, biće njihovi najveći protivnici, jer će u međuvremenu uložiti ogromna sredstva u infrastrukturu, kadrove, studijsku tehniku i programske aktivnosti, a na kraju će morati da ostanu bez dozvola.
– Ovo je vrlo lukavo odigrana politička nagodba, nedostajali su upravo oni poslanici koji su glavni predlagači izmena i dopuna zakona – izjavila je, u Skupštini, Nadežda Gaće, predSednik Nezavisnog udruženja novinAra Srbije. Nigde na svetu ne postoji takva diskreciona izvršna vlast kakvu sada ima RRA, da mimo suda, mimo upravnog postupka, može da gasi stanice. Videću kako će to da izgleda sad kad krenu da gase više od 80 radijskih stanica u Beogradu. Ovo će stvoriti još veću konfuziju, umesto da smiri medijsku scenu Srbije.
Na kritike i osporavanje same procedure po kojoj je zakon menjan, odnosno činjenicu da je dopune predložilo samo nekoliko poslanika, zamenik predsednika Saveta RRA Aleksandar Vasić odgovorio je ocenom da je Savet zadovoljan izmenama zakona, ali i da su one uglavnom – tehničke prirode, a treba da otklone „ono što je do sada bilo kamen spoticanja u sprovođenju odluka Saveta“.
– Agencija ima ovlašćenje da gazduje nad frekventnim spektrom u Srbiji – podsetio je Vasić. – Ako nema mogućnosti da to svoje ovlašćenje sprovede u delo, onda je ono potpuno bez pokrića. Skupština je sve nas izabrala i ona može, pod određenim okolnostima da nas smeni. Ne može ministar Kojadinović.
R.O.