Ne samo da se ne nazire kraj priče o dosadašnjim potezima Republičke radiodifuzne agencije, nego je čitava stvar dodatno zakomplikovana tek usvojenim izmenama i dopunama Zakona o radiodifuziji. Neki od protivnika ovakvog prekrajanja zakona, poput ministra za kulturu i informisanje Dragana Kojadinovića, kategorični su da je članove RRA trebalo smeniti, a ne nagraditi dodatnim ovlašćenjima. Pobornici usvojenih izmena uzvraćaju – to su tehničke korekcije zakona, a da je problem što nismo naviknuti na istinsku nezavisnost od izvršne vlasti.
Usvajanjem zakonskih izmena, koje su, inače, predložili poslanici članovi skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje, pao je u vodu pokušaj resornog ministarstva da, u konsultacijama sa svim zainteresovanim stranama, izradi drugi predlog izmena i dopuna zakona. Ministar Dragan Kojadinović nije krio ogorčenost svime što je prethodilo glasanju.
Novinarima je rekao da će „nastaviti da se bori i da ima nekoliko izlaza“. Nije precizirao – kojih.
– Bilo je nelogičnosti još u samom predlaganju članova Saveta, a ja sam možda naivno verovao da nije važno ko će biti članovi – izjavio je Kojadinović. Imali su pravu šansu, ali su krenuli pogrešnim putem. Jednostavno, ne može da postoji toliko nezavisno telo. U demokratskom društvu ne može da postoji bilo kakva institucija ili savet koji ne podnosi nikome račun.
Predsednik skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje Aleksandar Lazarević, u izjavi za „Novosti“ pobija ove i tvrdnje pojedinih poslanika i strukovnih udruženja da je to što nije bilo kvoruma za sednicu na kojoj bi trebalo da bude predstavljen izveštaj o radu RRA proizvod „lukavo odigrane političke nagodbe“.
– Nikakvog dogovora nije bilo – kategoričan je Lazarević. – Poziv je upućen svima jer sam mislio da je to pravo mesto da se čuju različita mišljenja. Iza nedostataka kvoruma ne stoji nikakva zakulisna politička igra, možda su ljudi imali neka druga posla. Sigurno je da se ja ni sa kim nisam dogovarao. Čak me zbunio dolazak nekih predstavnika opozicije. Ostajem pri stavu koji sam imao i pre usvajanja izmena: da je zakon osetljiv i kompleksan i da je trebalo da prođe javnu raspravu. Ali, vladajuća većina, kojoj i sam pripadam, očigledno je procenila da treba da se donesu predložene izmene da bi se odblokirao rad RRA.
Lazarević tvrdi da se izmenama ne daju prevelika ovlašćenja RRA, već je problem samo u tome što je naše društvo još nenaviknuto na tu vrstu nezavisnosti u radu. On ne veruje da se u dopisnoj odredbi po kojoj će ubuduće finansijski plan Agencije da odobrava Vlada Srbije, a ne Narodna skupština, krije „zamka“ za RRA.
R.O.