Čiji je Dom novinara?

Ovo zdanje je po Zakonu iz 1976. godine dodeljeno tadašnjem Udruženju novinara Socijalističke Republike Srbije na upravljanje i korišćenje društvenim sredstvima. Nakon što su ustanovili da je UNS pre dve godine upisan u zemljišne knjige kao vlasnik zgrade predstavnici NUNS-a nedavno su zatražili od Ustavnog suda Srbije da oceni ustavnost zakona iz 1976. godine i odredi privremenu meru zabrane njegove primene. Istovremeno, NUNS je presavio tabak i protiv UNS-a podneo tužbu beogradskom Trećem opštinskom sudu radi brisanja uknjižbe prava svojine. O tome je obavešteno i Javno tužilaštvo i Javno pravobranilaštvo Srbije.


Generalni sekretar NUNS-a Svetlana Preradović smatra da je upisom UNS-a kao vlasnika zgrade „pogažen Ustav i važeći zakon, ali i prava svih naroda u Srbiji koja su poveljom Jugoslovenskog novinarskog udruženja uzidana u temelje Doma novinara“.


-Upisom UNS-a kao vlasnika zgrade u zemljišne knjige država je jednom novinarskom udruženju poklonila zgradu vrednu najmanje pet miliona evra-kaže Preradović. U NUNS-u podsećaju da je i Vlada Srbije donela u martu 2001. godine zaključak kojim je podržala inicijativu NUNS-a da se izmeni Zakon o vraćanju UNS-u pravo na korišćenje i raspolaganje nepokretnostima kao društvenim sredstvima, ali da on nije realizovan.


S druge strane, predsednik UNS-a Nino Brajović tvrdi da su sva „njihova prava zasnovana na zakonu i kontinuitetu organizacije koja postoji od 1881. godine i čiji su članovi 1935. godine napravili zgradu“. -„Ja sam pedesti predsednik UNS-a. Još 2000. godine smo rekli da NUNS ima moralno pravo da pod posebnim uslovima koristi našu zgradu. Nećemo iseljavati NUNS, ali to je naša imovina, kao što je njihova imovina preduzeće Medija centar-kaže on.


Inače, NUNS se na drugi sprat Doma novinara uselio krajem 2001. godine. Presudu o korišćenju tog prostora doneo je beogradski Treći opštinski sud. Posle toga UNS je podneo tužbu za iseljenje NUNS-a i taj proces je još u toku.


S. Remić

Tagovi

Povezani tekstovi