Kako je saopštio Komitet za zaštitu novinara, irački konflikt je najgori za novinare u poslednje 24 godine u smislu broja poginulih. Od početka ove godine u Iraku je poginuo jedan novinar. Novinari u Iraku i dalje najčešće stradaju u napadima iračkih pobunjenika.
Navodi se da je 47 novinara ubijeno u svetu tokom prošle godine, odnosno više od 100 u protekle dve, čime je taj period postao najsmrtnosniji u poslednjih deset godina.
Kako prenosi Asošijeted pres, u godišnjem izveštaju o napadima na novinare 2005, a prema podacima prikupljenim do 1. decembra prošle godine, navodi se da su SAD blizu vrha među zemljama po broju uhapšenih novinara. SAD imaju pet novinara u pritvoru, isto koliko i Mjanmar, od kojih je u međuvremenu troje pušteno na slobodu. U izveštaju se, takodje, navodi da je po broju uhapšenih novinara Kina na prvom mestu, sa 32 pritvorenika. Iza Kine su Kuba, s 24 zatvorena novinara, Eritreja, s 15, i Etiopija, s 13. Tokom prošle godine, u svetu je ukupno uhapšeno 125 novinara.
Komitet za zaštitu novinara ukazao je, takodje, na postojanje cenzure u Meksiku, Kolumbiji i Brazilu, gde su kriminal i korupcija uzeli maha, a lokalne vlasti su slabe. Navodi se i da su nezavisni novinari zaplašeni ubistvima u Libanu, Libiji i Iraku.
Prema istraživanju, gušenje medija prisutno je u više od 50 zemalja, a odnosi se na ubistva, napade, hapšenja novinara, cenzuru i sudsko gonjenje.
U predgovoru izveštaju CPJ-a, upravni direktor Wall Street Journala Pol Stajger, koji je na čelu CPJ-a, istakao je da je 2005. bila još jedna užasna godina za novinare u većem delu sveta. „SAD, koje su dugo bile bastion slobode medija, možda su doprinele tim zabrinjavajućim pojavama“, piše Stajger i navodi da su represivne vlade oduševljene kada demokratske zemlje kao SAD hapse novinare jer im je tako lakše da pravdaju svoje restriktivne politike.