Slučaj ubistva novinara Slavka Ćuruvije je pred raspletom. Pitanje je dana kada će građani Srbije čuti ko je i zašto naredio taj zločin, ko je pucao, a ko čuvao stražu, ko je pružao logističku podršku i zašto likvidacija Ćuruvije nije mogla da bude rešena više od sedam godina. Već sada su poznati odgovori na sva ova pitanja.
Velike su šanse da se u vrlo kratkom roku imena saopšte javnosti i da bude otvoren sudski postupak protiv onih koji stoje iza ubistva Slavka Ćuruvije.
Urednik i vlasnik lista „Dnevni telegraf” i nedeljnika „Evropljanin” ubijen je 11. aprila 1999. godine, na Uskrs, u haustoru zgrade u kojoj je živeo, u Svetogorskoj ulici. Izrešetan je rafalom iz automatskog pištolja, najverovatnije, „škorpiona”, u trenutku kada je ušao u prolaz zgrade sa svojom nevenčanom suprugom Brankom Prpom. Kao što je već poznato, tog dana Ćuruvija je bio meta praćenja agenata srpske tajne policije.
– Policija je u pretkrivičnom postupku utvrdila šta se desilo tog dana i ko je gde bio. Međutim, problem su dokazi sa kojima ćemo te ljude izvesti pred sud. Taj deo sada finiširamo i u najkraćem mogućem roku javnosti ćemo otkriti sve – izjavio je za „Politiku Slobodan Radovanović, specijalni tužilac.
Predmet i dalje nosi oznaku službene tajne, što znači da se u interesu istrage imena počinilaca i dokazi koji ih terete ne smeju objaviti. U nezvaničnim izvorima bliskim policiji saznajemo da oni koji će odgovarati za ubistvo poznatog novinara potiču iz redova bivših bezbednosnih službi. Neki od direktnih počinilaca nisu više među živima i to je ono što je otežavalo rad na rasvetljavanju slučaja. Međutim, neki od onih koji su živi dostupni su sudu i njima će se, najverovatnije, vrlo brzo suditi.
Tužilac Radovanović demantuje medijske spekulacije da je ubistvo Slavka Ćuruvije „rasvetlio” Dejan Milenković Bagzi, svedok saradnik na suđenju za ubistvo premijera Zorana Đinđića.
Ukoliko krivični postupak iz nekog razloga ipak izostane, naglašava naš sagovornik, građani Srbije biće upoznati sa svim činjenicama do kojih su policija i tužilaštvo došli.
– U tom slučaju, otvorićemo dosije i reći sve ono što znamo o ubistvu Ćuruvije i zašto ne možemo da pokrenemo istragu. To dugujemo građanima Srbije jer od ovog predmeta zavisi reforma srpskog pravosuđa – kaže tužilac.
Dorotea Čarnić