Da bi pokazali koliko su jaki, donose mafijaške zakone

Većina parlamentarnih stranaka neće glasati za usvajanje Predloga zakona, dok će Savez vojvođanskih Mađara, Liga socijaldemokrata Vojvodine i Liberalno demokratska partija doneti odluku posle konsultacija predsedništava tih stranaka. Samostalni poslanik Vladan Batić i Socijalistič ka partija Srbije očekuju izmene Predloga zakona amandmanima, kako bi doneli odluku o glasanju.
Šef poslaničke grupe SRS Dragan Todorović kaže za „Borbu“ da poslanici te stranke neće glasati za novi zakon. „To je u najvećoj meri zakon koji najgrublje zloupotrebljava vlast kako bi zaštitila pojedince i grupe koji su opljačkali Srbiju“, ističe Todorović. Poslanici Srpske napredne stranke, takođe neće glasati za predloženu promenu zakona. Božidar Delić ističe da ne voli nasilje da vidi ni na ulici, a da mu naročito smeta „kada neki ljudi u Srbiji pokazuju koliko su jaki i usvajaju zakone kakvi im odgovaraju“. „Na glasanju ću se pojaviti, samo ću sedeti tamo, neću im dati kvorum, jer ako je prisutna većina, na primer 126 poslanika, dovoljno je da njih 64 glasa ‘za’ i zakon je usvojen“, objašnjava Delić.
Poslanik DSS Radojko Obradović ističe da je i ta partija protiv izmene zakona, ali će poslanici prisustvovati glasanju. „Zakon koji trenutno imamo nije zakon za koji će DSS glasati. Teško je sada govoriti o nekim amandmanima i izmenama Predloga zakona, o tome ćemo moći nešto da kažemo tek kad to budemo videli“, naglasio je Obradović i dodao da je Predlog zakona o informisanju izazvao ozbiljne probleme u vladajuć oj koaliciji.
I partija Jedinstvena Srbija glasaće protiv zakona o informisanju, jer on, kako kaže lider JS Dragan Marković, ne vodi Srbiju u Evropu. „Taj Predlog zakona nije u skladu s demokratskim principima, nanosi štetu novinarstvu i uništava istraživačko novinarstvo. Svima mora biti jasno da političari i novinari nisu u istom položaju, političari se kriju iza imuniteta, a novinari moraju da plaćaju kazne“, rekao je Marković. Velimir Ilić iz Nove Srbije smatra da bi usvajanje tog zakona vratilo Srbiju deset koraka unazad. „Prisustvovaću sednici, ali neću glasati za usvajanje Predloga zakona o informisanju. Ja sam protiv tog predloga zakona i smatram da bi on vratio Srbiju deset koraka unazad. I sam sam bio na meti mnogih medija, ali nijednog novinara nisam tužio. Ovo je poslednji trzaj režima da se brani od medija. Političari žele da se brane zakonom i predlažu određene mere kako ih mediji ne bi kritikovali. Zakon nije u skladu sa demokratskim principima, neka političari paze, jer se zakonom ne mogu odbraniti, to je odlika nedemokratskih režima“, istakao je Ilić.
Poslanik SPS-a Đorđe Milićević kaže da će ta partija ostati uzdržana ukoliko se zakon ne promeni amandmanima. „Ministri iz SPS unutar Vlade bili su uzdržani prilikom usvajanja Predloga zakona, poučeni prethodnim iskustvom. Kad Predlog bude u četvrtak na skupš tinskom zasedanju sagledaćemo činjenice, pokušaćemo putem amandmana da otklonimo nedoumice kako bi bio donet što kvalitetniji zakon. Još nismo doneli odluku, ali ako ne postignemo željene efekte, bićemo uzdržani prilikom skupštinskog usvajanja zakona“, rekao je Milićević. I predsednik DHSS Vladan Batić neće glasati za Predlog zakona, ukoliko se on ne izmeni nekim amandmanima.
Aleksandra Jerkov iz LSV kaže za „Borbu“ da Predsedniš tvo i politički savet te stranke još nisu doneli odluku o tome da li će LSV glasati za usvajanje Predloga zakona o informisanju. „Podnet je veliki broj amandmana i opredelićemo se u skladu sa raspravama o pojedinim pitanjima. Potrebno je sve sagledati iz više uglova, a sve zavisi od stava našeg predsedništva i političkog saveta“, objašnjava Jerkov.
Lider LDP-a Čedomir Jovanović, takođe je izjavio da će ta stranka do početka skupštinske rasprave, posle konsultacija Predsedništva i poslaničkog kluba LDP i razmatranja finalne verzije zakona, doneti odluku kako će glasati. Poslanik LDP-a Zoran Ostojić dodao je da bi sastanak trebalo da se održi u četvrtak ili petak. I SVM bi krajem sedmice trebalo da održi sastanak kako bi doneli konačnu odluku. „Sačekaćemo četvrtak da čujemo obrazloženje ministra kulture Nebojše Bradića, da vidimo koji su amandmani podneti i konačnu verziju zakona. Još nekoliko dana nećemo imati konačan stav“, kaže Balint Pastor iz SVM.
Riza Halimi iz albanske PDD kaže da je ranije dao kvorum vladajućoj koaliciji, ali zbog dešavanja na jugu Srbije više nema motiv da podržava vladajuću većinu. „Tek sad sam uzeo Predlog zakona u ruke, ne uključujem se u proces glasanja. Ranije sam dao kvorum vladajućoj većini. Međutim, zbog uplitanja vlasti u promene u Preševu, nemam više motiv da podržavam vladajuć u koaliciju. Podržavam potrebu da postoji određena disciplina, odnosno da mediji ni na koji način ne smeju da diskvalifikuju bilo koju ličnost, ali ne učestvujem u glasanju i smatram da nemam obavezu prema koaliciji“, naglašava Halimi. Meho Omerović, poslanik Sandžačko demokratske partije, nije želeo da komentariše Predlog zakona i otkrije stav te stranke.


Zorica Nikolić

Tagovi

Povezani tekstovi