Da li je Vlada Srbije odustala od zahteva za sankcije medijima koji promovišu nasilje i ne vode računa o mentalnom zdravlju mladih?

vlada_srbije

Vlada Srbije je pre dva i po meseca, u vreme kada je cela zemlja bila u šoku zbog masovnih zločina, naložila Ministarstvu informisanja da donese mere kojim će se zabraniti medijski sadržaj koji promoviše nasilje, kriminal i štetno utiče na decu i mlade. Danas taj zahtev niko ne pominje, a vlada i ministarstvo ćute kao zaliveni kada ih pitate za sudbinu mera koje su trebale da budu donesene još početkom juna

 

Mesec dana – toliki je bio rok Ministarstvu informisanja i telekomunikacija (MIT) i Ministarstvu pravde da „razmotre mogućnost pooštravanja sankcija“ medijima (uključujući i internet i društvene mreže) čiji sadržaj „podržava nasilje, kriminal i drugo nedozvoljeno ponašanje, te može da naudi fizičkom, mentalnom i moralnom razvoju maloletnika“.

 

Dva i po meseca posle usvajanja ovog i još devet zaključaka Vlade Srbije, koje je prethodno predstavio predsednik Aleksandar Vučić, o zaključku koji se odnosi na medije – svi ćute.

 

Iako je Vlada, 4. maja, nakon dva masovna ubistva, naložila Ministarstvu informisanja i telekomunikacija da u roku od 30 dana razmotri mogućnosti regulacije, odnosno zabrane, spornog sadržaja koji promoviše kriminal, štetno utiče na maloletnike, sadrži scene brutalnog nasilja – kako u medijima tako i na internetu, drugim elektronskim platformama i društvenim mrežama – nadležno ministarstvo se ovim povodom nije oglašavalo, iako je rok za to odavno istekao.

 

Cenzolovka je s ovim pitanjima pre tri nedelje uputila zahtev za pristup informacijama od javnog značaja. Kako nam je rečeno u pres službi Vlade, on je prosleđen na adrese kabineta predsednice Vlade i Generalnog sekretarijata, kao i Ministarstvu informisanja i telekomunikacija.

 

Ni sa jedne još nismo dobili odgovor.

 

Nismo uspeli da saznamo ni da li je Vlada odustala od svojih zahteva za pooštravanje sankcija medijima koji promovišu nasilje i ne vode računa o mentalnom zdravlju mladih.

 

Zbog izostanka odgovora, Cenzolovka se žalila Povereniku za informacije od javnog značaja.

 

Istovremeno, hiljade građana i građanki svake nedelje na protestima „Srbija protiv nasilja”, pokrenutih nakon masovnih ubistava, ističe medije kao jedne od glavnih krivaca za promociju nasilja i traže ispunjenje zahteva koji se odnose na tabloide, javni servis RTS i nacionalne televizije Pink i Hepi.

 

Predstavnici opozicije, koji organizuju ove proteste, najavili su da će 12. šetnja demonstranata ići „medijskom rutom”, od Skupštine Srbije, pored Regulatornog tela za elektronske medije, Večernjih novosti, Politike i Radio Beograda do RTS-a.

Tagovi

Povezani tekstovi