Da li možete da verujete svojim očima: Koliko su uverljivi snimci obrađeni veštačkom inteligencijom

Snimak ekrana: N1
Snimak ekrana: N1

Snimci obrađeni veštačkom inteligencijom ili drugim rečima dipfejk, mogu da manipulišu stvarnošću toliko uverljivo da se zapitate – možete li više da verujete svojim očima? To pitanje pokrenula je gošća konferencije povodom Dana internet domena Srbije u beogradskom Domu omladine – doktorka Emili Roberts.

 

U minutima koji slede Roberts je iznela detalje o rastu zlostavljanja na internetu od pojave dipfejka. Ni u čemu nije pogrešila, osim u jednoj stvari.

 

Ko je zapravo učesnica konferencije najavljena kao američka stručnjakinja za veštačku inteligenciju?

 

N1: Jeste li Vi Emili Roberts?

 

„Nisam, ja sam Marijana Borković. Doktorka Emili Roberts je avatar kog smo kreirali kao prvog ućesnika na DIDS-u“, rekla je menadžerka za komunikacije RNIDS Marijana Borković.

 

Ženski lik nastao je za svega nekoliko sati, sa idejom da se video pozivom obrati publici na konferenciji.

 

„Njenu personu generisao Chat GPT“, dodala je Borković.

 

„Deluje realno i deluje kao nešto što ne možemo da izbegnemo“.

 

„Vidi se da nije i vidi se da ona tu nešto priča, priča, priča“.

 

„Zastrašujuća realnost koju trenutno živimo. To je da su granice između onoga što je stvarno i onoga što je lažno nekada teško prepoznatljive“, kažu učesnici.

 

Ako obratite pažnju na usne, piksele, pokušate da je pronađete na internetu. Lako ćete shvatiti da je Emili Roberts ne postoji, navode njeni kreatori. Ali, sve to može da se sredi jer dipfejk tehnologija munjevito napreduje. Otuda i zabrinutost zbog mogućih zloupotreba.

 

„Najveća zaštita treba da dođe od srane vlada i velikih koorporacija, koje aktivno rade na tom sistemu da bi nas zaštitili od pogrešnih ili negativnih informacija. Zanimljivo je da danas masa sistema koji koriste veštačku inteligenciju, da bi se kreirali dipfejkovi, imaju neke sisteme zaštite. Kad se uloguješ, ti ne možeš da kreiraš bilo koga“, kaže krativni tehnolog Dane Blačić.

 

Engleska je zabranila pornografski sadržaj, Kina traži da dipfejk bude posebno označen. Dipfejk je u ekspanziji, a države traže različite načine da zaštite građane od zloupotreba.

 

Video prilog dostupan na portalu N1.

Izvor: N1

Tagovi

Povezani tekstovi