Da li se institut demantija koristi kao vid pritiska na medije

Rade Veljanovski
profesor Fakulteta političkih nauka
Nisam siguran koliko je to institut, jer mi u našim medijima imamo ispravku i odgovor, ali se, naravno, može i tako tumačiti. U svakom slučaju, često je reč o skrivanju istine o akterima i događajima. Umesto da objasne o čemu se radi, oni uglavnom posežu za demantijem kao sredstvom za prikrivanje prave istine.


Slobodan Kremenjak
advokat
Demanti bi po svojoj suštini trebalo da bude odgovor ili ispravka. Međutim, ljudi često ne poznaju zakon, a zakon postavlja stroge uslove za postavljanje odgovora, kao i uslove pod kojim urednik ima prava da odbije objavljivanje odgovora. Odgovor može da bude samo ispravka činjenica, pa prema tome nisam siguran da se radi o vršenju pritiska na medije. Pre bih rekao da se radi o nepoznavanju propisa.


Dragan Bujošević
glavni i odgovorni urednik lista Politika
Ne znam da li je to vid pritisaka, verovatno bi trebalo odlučivati u odnosu na pojedinačne slučajeve. Lično nisam imao iskustva da je demanti bio vrsta pritisaka. Mislim da bi, ako vam neko kaže da nije istina nešto za šta znate da jeste, trebalo da mu date dokaz da ste u pravu. Najveći problem predstavljaju takozvani pouzdani izvori i tog rizika bi trebalo da bude svestan svaki novinar.


Darko Kocjan
novinar
Sve zavisi da li je demanti tačan ili nije. Ako je demanti tačan, onda je u pitanju odgovornost, jer i sama sloboda govora podrazumeva odgovornost. Međutim, ako je demanti lažan onda je u pitanju strah ili interes. Cilj lažnog demantija može biti kupovina vremena, pružanje narodu ono što očekuje, puštanje magle… Da bi čovek poverovao u demanti, on mora da podrazumeva i sudsku izjavu ili obavezivanje, a ako je u pitanju protokolarni demanti mora se imati u vidu ko demantuje i šta demantuje, to jest da li je u pitanju deo teksta ili ceo tekst.


 


 

Tagovi

Povezani tekstovi