Dačić: Donosimo novi zakon o informisanju

Podsećajući na oštre kritike stručne i profesionalne javnosti na prošle nedelje usvojeni Zakon o javnom informisanju, Dačić kaže da je cilj njegovog predloga izrada novog teksta zakona koji bi bio „prihvatljiv za sve“.


– Znamo da je bilo dosta različitih mišljenja oko izmena i dopuna Zakona o javnom informisanju. Smatram da bi trebalo uskoro početi rad na novom, celovitom zakonu. U izradu bi bili uključeni radna grupa, predstavnici Vlade i medija, novinarska udruženja i međunarodne organizacije. To bi povratilo poverenje novinarskih udruženja i predstavnika medija u vlast – objašnjava Dačić. On kaže da o svojoj inicijativi nije razgovarao sa koalicionim partnerima u Vladi, te da ne zna da li će naići na odobravanje, ali smatra logičnim da predlog bude prihvaćen.


– Ne, nismo razgovarali. To je moja lična inicijativa. Ne znam da li će naići na odobravanje. Ali, smatram da je logično da bude prihvaćen, kako bi se postigao širi konsenzus za zakonsku regulativu u oblasti medija. Verujem da je izrada novog zakona najbolje rešenje. Sada je izmenjeno nekoliko članova, a u narednih nekoliko meseci, pola godine do godinu dana imali bismo celovita i sistematska zakonska rešenja oko svih sada spornih pitanja. I dobili bismo tekst zakona prihvatljiv za sve – navodi Dačić.


Zanimljivo je da ni potpredsednica G17 Plus Suzana Grubješić nije odbacila mogućnost da se pristupi izradi novog zakona o informisanju. Na pitanje da prokomentariše i odgovori na pitanje da li je za njenu stranku prihvatljiv Dačićev predlog, Grubješićeva kaže da o tome može da se razgovara.


Advokat RTV B92 Slobodan Krmenjak kaže da Dačićev predlog može da se poveže sa najavom nadležnog Ministarstva kulture da će formirati radnu grupu za izradu medijske strategije.


– Ako je Ministarstvo ozbiljno u nameri da izradi medijsku strategiju, onda je logično da iz te strategije izađe nov zakon o javnom informisanju. Ako je ta inicijativa sklop ove priče, onda je to u redu. Jer, nije logično da jedna grupa radi medijsku strategiju, a neka druga zakon o informisanju. O svemu ovome treba pitati Ministarstvo kulture – kaže Krmenjak.


Profesor FPN-a Rade Veljanovski i sam smatra da je najbolje rešenje napisati potpuno nov zakon o informisanju i u tom smislu podržava predlog potpredsednika Vlade Ivice Dačića, „ako je iskren“.


– Treba biti obazriv. Čak i kada bi se realizovala Dačićeva ideja, pitanje je kako bi to novi zakon izgledao, šta se njime hoće, a šta neće, ko bi bili ti ljudi koji bi zakon pisali… Jer, znate, ispostavilo se da je ova, kako sami sebe nazivaju, demokratska, proevropska vlast usvojila zakon suprotan Ustavu i evropskim standardima – zaključuje Veljanovski.


B. Bojić

Tagovi

Povezani tekstovi