Daje se na znanje da je 21. vek

Čoka- U opštini Čoka, koja broji svega 13.800 žitelja, nemaju novine, radio ili televiziju, pa ih o novostima obaveštava – dobošar.
– Ja sam „krivac“ što imamo dobošara – priznaje predsednik Mesne kancelarije u Čoki Stana Đember i objašnjava:

– Pre petnaestak godina je trebalo stanovnike naše opštine obaveštavati o raznim lokalnim novostima i najjeftiniji način tada je bio dobošar. Planirano je da to bude privremeno rešenje, a ispostavilo se da smo s ovim načinom informisanja ušli u 21. vek.


U opštini postoje tri dobošara i pet doboša. Nedostaju dva dobošara, pa bi se moglo reći da je ovo zanimanje u Čoki – deficitarno!
– Za mesec dana pokrećemo novine, a planiramo i otvaranje radio-stanice – kaže Predrag Mijić, predsednik Opštine Čoka.


Dobošari Mihalj Čileg, Zoltan Nađ i Bela Borbat će tada ostati bez posla.
– Ja obavim bolje posao od bilo kog radija, novina ili televizije. Kad dođem na ulicu i udarim u doboš, odmah se tu stvori nekoliko seljana. Pročitam im na srpskom i mađarskom vest, a oni posle kao „radio Mileva“ prepričavaju po selu. Imam dosta posla, jer samo u Padeju imam 56 uglova ili, kako mi kažemo, ćoškova, gde pročitam vesti, i za to mi treba celo pre podne – kaže Mihalj Čileg.


Usluge ovog dobošara mogu se i iznajmiti. Ako imate nešto da prodate, želite nešto da kupite, ili možda obaveštavate sugrađane o svadbi ili sahrani, to košta 500 dinara.
– Mogu i dvoje ili više njih da podele tu cenu ako svako od njih ima neki oglas ili obaveštenje – dodaje Čileg.


V. Kostadinov

Tagovi

Povezani tekstovi