Danas: Propusti policije u istrazi

Istraga o pokušaju ubistva novinara lista Vreme kasni zato što policija nije obavestila dežurne sudije i tužioce o napadu i tek je u sredu, pet dana kasnije, zatražena analiza DNK, piše Danas.

Kako saznaje list, do kašnjenja u istrazi došlo je zato što policija nije obavestila nikog od dežurnih sudija i tužilaca, pa, osim policije, na licu mesta nije bio niko od istražnih organa.

„Te noći su dežurali javni tužilac i sudija Trećeg opštinskog suda i Trećeg opštinskog javnog tužilaštva, ali policija ih nije pozvala na uviđaj, što je, prema Zakonu o krivičnom postupku, dužna da uradi“, izjavila je javna tužiteljka Trećeg opštinskog tužilaštva u Beogradu Gordana Čolić.

Ona je dodala da je njen zamenik tek u subotu obavešten o 
napadu koji se dogodio prethodne noći i podsetila da je tužilac taj koji mora da rukovodi policijskom istragom.

List saznaje da ni dežurni sudija ni tužilac Okružnog suda nisu bili na licu mesta jer policija ni njih nije obavestila o atentatu.

Portparolka Okružnog suda Ivana Ramić nije mogla ni da potvrdi niti da demantuje te informacije.

Kako saznaje list, policija je tek u sredu, pet dana od napada, preuzela nalog od dežurnog istražnog sudije Trećeg opštinskog suda da se obavi analiza DNK.

MUP je, međutim, danas saopštio da je, u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku, o događaju odmah obavešten dežurni sudija Opštinskog suda u Beogradu. „On je, opet u skladu sa Zakonom, naložio da specijalizovane ekipe MUP-a Srbije samostalno izvrše uviđaj i o tome obaveste nadležno tužilaštvo, izveštajem o događaju“, navodi MUP.

Dodaje se da se interesu istrage nikada ne daju detalji, niti se komentarišu tragovi prikupljeni sa lica mesta, a da su sve potrebne analize završene u predviđenom vremenu za takvu vrstu tragova.

Ohrabreni manijaci, magarci i dripci“

Dok javnost očekuje rezultate istrage, postoji i opravdana bojazan da će sve brzo pasti u zaborav, a istraga ponovo ostati bez rezultata. Učesnici Replike na TV B92, novinar Miloš Vasić, kriminolog Dobrivoje Radovanović i zamenik predsednice NUNS-a Đorđe Vlajić, upozorili su da taj slučaj treba da bude prekretnica.

„Napravljena je atmosfera u kojoj su manijaci, magarci, dripci, lopurde ohrabreni da ubiju“, kaže Vasić.

Radovanović navodi da pravosudni i organi otkrivanja i politički organi tolerišu fašističke organizacije u Srbiji. „Te organizacije se registruju i postoje u Srbiji, imaju sredstava i pripadnike koji mogu napasti novinara ako se ne slažu s njegovim mišljenjem“, kaže on.

Vlajić navodi da se ne bi smelo dozvoliti da priča o napadu na Anastasijevića iščili. „Ne sme se dozvoliti da se ta priča ispusti, da to bude još jedna nerazjašnjena afera. Negde mora da se povuče linija i da se kaže: ‘E, sada više ne može, stvarno ne može'“, kaže Vlajić.

U noći između 13. i 14. aprila nepoznate osobe podmetnule su dve bombe na sims prozora stana u kom s porodicom živi Dejan Anastasijević.

NUNS i Nezavisno društvo novinara Vojvodine uputili su sledeći apel: „Prošlo je sedam dana od pokušaja ubistva Dejana Anastasijevića i njegove porodice. Da li ćemo saznati ko je to učinio?“

Tagovi

Povezani tekstovi