Decembar ’24 unatrag: RTS je za „kratku vest“ dužan dugačko izvinjenje

Izvor: Fake News Tragač
Izvor: Fake News Tragač

Većina državnih fakulteta u Srbiji blokirana je tokom decembra, a studenti traže utvrđivanje odgovornosti za obrušavanje nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kao i pronalaženje i kažnjavanje odgovornih za napade na studente koji su mirno odavali poštu stradalima. Naša redakcija je 19. decembra objavila analizu izveštavanja četiri tabloida (Alo, B92, Informer i Srpski telegraf) i u periodu od 22. novembra do 17. decembra uočila 181 propagandnu vest kojom se targetiraju studenti.

 

U poslednjem mesečnom pregledu za 2024. osvrnućemo se i na ulogu javnog servisa – Radio-televizije Srbije – u informisanju javnosti o najvećim studentskim protestima u istoriji visokog obrazovanja u Srbiji. Pregledali smo sve centralne dnevnike RTS-a tokom decembra i zaključili da se o protestima izveštavalo u 28 od 31 izdanja.

 

 

A šta na sve to kaže predsednik?

 

Kada se sabere vreme koje je RTS tokom decembra posvetio protestima u izdanjima Dnevnika 2, doći ćemo do zbira od 30 minuta i 7 sekundi. Tome treba dodati i reakcije političara i drugih javnih ličnosti u trajanju od 19 minuta i 33 sekunde. Vesti o protestima uglavnom su bile priređene po sličnom šablonu: emituju se pokrivalice sa ulica (često reprizirane), a voditelj(ka) saopštava gde su se studenti okupili i da li je bilo incidenata. Sve je to najčešće spakovano u jedan minut i emituje se duboko u drugoj polovini Dnevnika, uglavnom bez ikakve prilike da se direktno čuje glas studenata. Kada se saberu emitovane izjave studenata koji učestvuju u blokadama, dolazimo do 72 sekunde za mesec dana.

 

Nešto je više sreće imao student Visoke sportske škole strukovnih studija Aleksandar Vučić, koji je o studentima i drugim mladima govorio 651 sekundu. Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević imao je na raspolaganju 133 sekunde, Aleksandar Vulin 35, Zagorka Dolovac 70, Slavica Đukić Dejanović 53, ministarka nauke Jelena Begović 26, Aljbin Kurti 50, a patrijarh Porfirije (u nešto opštijem obraćanju, gde je saopštio da rastuće podele ugrožavaju dostojanstvo i slobodu ljudske ličnosti, jedinstvo naroda i sabornost) 125 sekundi.

 

 

Ume li RTS da se ogradi?

 

U izdanju od 5. decembra u Dnevniku 2 emitovan je sraman prilog, gde je bez ikakvih ograda i preispitivanja saopšteno da su studenti plaćeni za organizaciju protesta. Voditeljka je propagandno Instagram-obraćanje predsednika Vučića najavila sledećim rečima:

 

Predsednik Vučić je, odgovarajući na novinarska pitanja, komentarisao protest studenata i snimak koji se pojavio na društvenim mrežama, na kojem se mladi žučno raspravljaju, pa čak i fizički obračunavaju zbog raspodele novca koji dobijaju za organizaciju protesta. Predsednik države poziva mlade da to ne čine.

 

Dakle, ne samo da je bespotrebno emitovana izjava predsednika, već su njegove insinuacije predstavljene kao činjenice. Na snimku koji se pojavio na društvenim mrežama apsolutno nema ni naznake rasprave o novcu. Ako su urednici i novinari RTS-a pogledali taj snimak, to znači da su svesno obmanuli građane, koji ih finansiraju mesečnom pretplatom. Ako nisu pogledali snimak, to znači da slepo veruju interpretacijama predsednika države. Šta je od ta dva gore?

 

Neko bi možda rekao da je uvod u obraćanje predsednika samo nespretno sročen i da je ograda greškom izostala. Međutim, nedelju dana kasnije (12. decembra) RTS je pokazao da i te kako zna da se ograđuje – kada je to potrebno. Izveštavajući sa protesta koji su studenti organizovali ispred RTS-a, novinar javnog servisa pročitao je listu njihovih zahteva i triput se ogradio.

 

 

Ne možemo emotivno da se zalećemo

 

Ima tome već pet godina: Zoran Stanojević, urednik portala RTS-a i voditelj debatnih emisija, gostovao je u emisiji „Insajder debata“. Govoreći o ulozi javnog servisa, rekao je da RTS mora da – pre svega – „prati rad institucija“:

 

„Tamo u društvu gde ima puno spinovanja, morate da pratite kako se neke institucije izjašnjavaju i vi ne možete da iskačete iz toga. RTS, kada o nečemu izveštava i zauzme neki stav, opšti stav društva je da je to provereno, tačno. RTS tu ne može da se zaleće. Mi nemamo tu mogućnost da kažemo Sada ćemo emotivno da krenemo u nešto, jer verujemo da je nešto tačno. Ne, mi moramo da budemo tačni“

 

RTS se 5. decembra očigledno „emotivno zaleteo“, i to u zagrljaj nepotkrepljenim tvrdnjama predsednika države. Budući da je metodom „zdravo za gotovo“ preneo kao činjenicu da su studenti plaćenici, to bi gledaocima – prema tvrdnji Zorana Stanojevića – ostavilo prostora da misle „da je to provereno, tačno“.

 

Kada je na ovakvo ulizivačko izveštavanje reagovao profesor Pravnog fakulteta Miodrag Jovanović, i to baš u emisiji Takovska 10, koju vodi Zoran Stanojević, umesto izvinjenja pristiglo je Stanojevićevo objašnjenje da je to „bila kratka vest“. Za takvu „kratku vest“ – koja je ne samo neprofesionalna i propagandna, već i izuzetno opasna – RTS je studentima dužan dugačko izvinjenje.

 

 

Najčitaniji tekst

 

Ovog decembra naša najčitanija analiza bila je posvećena već pomenutim manipulacijama tabloidnih medija u vezi sa studentskim protestima. Propagandne vesti uključivale su tvrdnje da su zahtevi ispunjeni, da su protesti nasilni, da iza protesta stoje stranci, da su studenti plaćenici, i tome slično. Informer je bio apsolutni šampion u ovoj tematskoj kategoriji, sa 74 vesti, dok ih je na portalu Alo bilo 56. Borba za treće mesto bila je nešto napetija, i tu je pobedu odnela Republika (27), sa tri propagandne vesti više od B92.

 

 

Dosije X

 

Tokom decembra pratili smo i dezinformacije koje su plasirane putem Tvitera / Iksa. Ukoliko i sami želite da nam prijavite neku vest na koju ste posumnjali, to možete učiniti putem prijavnog formulara ili slanjem poruke na neku od naših društvenih mreža.

 

Izvor: FakeNews tragač

Tagovi

Povezani tekstovi