Dinkić nema većinu

Predlog Vlade je rigorozan, restriktivan, guši slobodu javnog izražavanja i preti gašenjem većine medija u Srbiji. Osim socijalista, koji su na sednici Vlade bili uzdržani što se tiče ovog predloga, za zakon neće glasati ni opozicija, tako da će DS i G17 plus najverovatnije biti – nadglasani.
Ovo su, ukratko, zaključci sagovornika Kurira povodom nove harange države na medije, smatraju naši sagovornici! Novi zakon, koji je Ministarstvo za kulturu pripremalo u potaji, a Vlada izglasala pod pritiskom Mlađana Dinkića i G17 plus, za svoju suštinu ima gašenje slobode govora, gušenje nezavisnih medija i prevaspitavanje svih onih koji se drznu da kritički pišu o vlasti.
Novi zakon predviđa veoma rigorozne kazne za izdavače, osnivače i urednike – i do 100 miliona dinara, a sudu se nalaže da u roku od 12 sati (?!) reaguje na naloge tužilaca!
Božidar Delić iz SNS kaže da je zakon donet da zaštiti Dinkićeva zlodela:
– U Srbiji već dugo vlada mrak, a sada ga najavljuju i na informativnom planu. Dinkiću nije dosta što je najmoćniji u finansijskom i u svakom drugom pogledu, već svoju moć demonstrira i gaseći medije. Svi koji pišu o njemu moraju da vode računa, inače su u problemu. Pretnja novinarima i pretnja novinskim kućama zlodelo je u celom svetu. I ne znam gde se denuše silni borci za toleranciju, slobodu javne reči i ljudska prava. Gde su NVO i nezavisne asocijacije novinara kojima su usta puna demokratije? Očigledno je da je zakon monstruozan i uperen protiv Kurira zbog pisanja o Dinkiću.
Radojko Obradović iz DSS tvrdi da je zakon retrogradan.
– Vlada se deklariše kao demokratska, a svakim potezom radi suprotno. Poslovnikom o radu Skupštine onemogućena je parlamentarna kontrola, Vlada sada pokušava prekrajanje medijske slike. Sve u svemu, vraćamo se unatrag.
Momo Čolaković iz PUPS, čiji predsednik Jovan Krkobabić nije znao pojedinosti predloga zakona iako je potpredsednik Vlade, poručio je da će se stranka penzionera izjasniti u ponedeljak.
– Penzioneri imaju sličan, ako ne i isti stav kao i SPS. Mi smo se protiv gušenja medija bunili i u vreme kad su se donosili slični zakoni koji su ovako štetni. U ponedeljak imamo dogovor s predsednikom stranke o glasanju u Skupštini.
Jedina nepoznanica ostaje stav Liberalno demokratske partije. Iz LDP je za Kurir nezvanično poručeno da još nije postignut dogovor o budućem nastupu stranke u Skupštini i da se predlog još analizira.


R.K. 

Tagovi

Povezani tekstovi