Direktni prenosi do parlamentarne televizije

Na sastanku radne grupe učestvovali su direktor Radio-televizije Srbije Aleksandar Tijanić i predstavnici parlamentarnih stranaka Vesna Marjanović i Aleksandra Jerkov (ZES), Tomislav Nikolić (SNS), Nikola Novaković (G17 plus), Dejan Radaković (SPS–JS), Momo Čolaković (PUPS), Bajram Omeragić (manjine) i Vladan Batić (DHSS).


Na prvom radnom sastanku nisu učestvovali predstavnici opozicionih Srpske radikalne stranke, Demokratske stranke Srbije i Liberalno demokratske partije. Formiranje radne grupe koja će odrediti način televizijskih prenosa sednica parlamenta dogovoreno je na sastanku 2. februara.


Skupština Srbije je pre dve sedmice svoj rad vezala isključivo za direkne prenose na RTS-u, pa su sednice bile skraćivane ili odlagane zbog prenosa teniskih mečeva na javnom servisu.


Tijanić je, posle sastanka radne grupe koja treba da razmotri načine za televizijske prenose sednica parlamenta, novinarima rekao da je RTS tražio da skupština učestvuje u troškovima televizijskog prenosa i da se do kraja leta svake sedmice dogovara dužina rada i prenosa. On je rekao da je na sastanku rečeno da je potrebno trajno rešiti pitanje prenosa skupštinskih sednica.


„Složili smo se da je potrebno trajno rešenje, a to je parlamentarna televizija. Do tada, RTS će pomoći konstruktivnu atmosferu unutar parlamenta, dokazujući da parlamentarna većina nema zakonsku osnovu da naredi, kao što je optužuje opozicija, ukidanje direktnih prenosa”, kazao je Tijanić. On je rekao da je sastanak bio veoma korektan i da su učestovala dva opoziciona poslanika. Upitan koliko bi skupština trebalo da učestvuje u troškovima prenosa, Tijanić je odgovorio da će biti odgovarajuća naknada, a da troškovi uključuju struju, ljude i tehniku.


Prethodno je poslanik Demohrišćanske stranke Srbije Vladan Batić napustio sastanak radne grupe jer smatra da to telo nema nikakvog smisla ako u njemu ne učestvuju predstavnici svih opozicionih stranaka. On je novinarima u parlamentu rekao da je nedopustivo da Tijanić kaže da Skupština Srbije ne može da utiče na RTS i zapitao čemu onda radna grupa.


Batić je ocenio da je razlog za formiranje radne grupe nemoć vladajuće koalicije da uredi rad parlamenta, pa restriktivnim merama vezanim za poslovnik i direktne prenose pokušava da postigne da se skupština praktično ne vidi i ne čuje kako bi sakrili svoje propuste.


 



 



 

Tagovi

Povezani tekstovi